Aktiebolag Alingsås
Tokebacka Fastighets AB
34 sökningar
Omsättning 2025
4,1 mkr
+3,9 %Rörelsemarginal
78,4 %
−4,3 p.e.Soliditet
6,0 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 130 | 3 976 | 3 678 | 3 275 | 2 670 | 2 053 | 168 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 236 | 3 288 | 3 015 | 2 421 | 1 896 | 1 327 | 1 027 | −4 |
| Årets resultat | −44 | 47 | 257 | 448 | 579 | 950 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 2 285 | 2 329 | 2 282 | 2 025 | 1 577 | 998 | 48 | 48 |
| Balansomslutning | 38 081 | 39 717 | 38 224 | 38 598 | 39 134 | 39 998 | 42 526 | 9 058 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 130 | 3 976 | 3 678 | 3 275 | 2 670 | 2 053 | 168 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 377 | 375 | 375 | 536 | 536 | 527 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 289 | 318 | 238 | 199 | 46 | 4 |
| Övriga rörelseposter, netto | −517 | −313 | — | — | — | — | 905 | — |
| Rörelseresultat | 3 236 | 3 288 | 3 015 | 2 421 | 1 896 | 1 327 | 1 027 | −4 |
| Räntekostnader | 1 273 | 1 173 | 960 | 418 | 281 | 154 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 963 | 2 116 | 2 055 | 2 003 | 1 260 | 588 | 970 | −90 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −969 | 0 |
| Koncernbidrag | −1 822 | −1 885 | −1 615 | −1 273 | −531 | 510 | 0 | 90 |
| Skatt | 185 | 184 | 184 | 281 | 150 | 147 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −44 | 47 | 257 | 448 | 579 | 950 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 38 016 | 38 207 | 38 223 | 38 598 | 39 134 | 39 670 | 39 337 | 9 058 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 1 510 | 1 | 0 | 0 | 327 | 3 189 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 65 | 1 510 | 1 | 0 | 0 | 327 | 3 189 | 0 |
| Summa tillgångar | 38 081 | 39 717 | 38 224 | 38 598 | 39 134 | 39 998 | 42 526 | 9 058 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 279 | 2 232 | 1 975 | 1 527 | 948 | −2 | −2 | −2 |
| Eget kapital | 2 285 | 2 329 | 2 282 | 2 025 | 1 577 | 998 | 48 | 48 |
| Justerat eget kapital | 2 285 | 2 329 | 2 282 | 2 025 | 1 577 | 998 | 48 | 48 |
| Avsättningar | 1 001 | 816 | 631 | 448 | 298 | 147 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 33 409 | 34 294 | 18 638 | 19 163 | 19 687 | 20 213 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 386 | 2 278 | 16 673 | 16 962 | 17 572 | 18 640 | 42 478 | 9 010 |
| Summa eget kapital och skulder | 38 081 | 39 717 | 38 224 | 38 598 | 39 134 | 39 998 | 42 526 | 9 058 |
| Ställda säkerheter | 35 400 | 35 400 | 21 000 | 21 000 | 21 000 | 21 000 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Tokebacka Fastighets AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 78,4 procent, och soliditeten var låg — 6,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Sätet finns i Alingsås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och bedriva förvaltning av fastighet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Gösta Lennart Lerander (f. 1950) Styrelseledamot
- Marcus Clas Fredrik Lerander (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Torbjörn Johansson (f. 1983) Revisor
Koncern
| Moderbolag | TB-GRUPPEN Fastighets 4 AB (559106-0180) |
|---|---|
| Koncernmoder | TB-GRUPPEN Holding AB (559026-1904) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 439, 441 29, Alingsås Besök: Box 439, Alingsås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |