Aktiebolag Sala
Toivainen Utveckling och Stödboende AB
62 sökningar
Omsättning 2024
2,1 mkr
+73,0 %Rörelsemarginal
12,7 %
−4,2 p.e.Soliditet
31,1 %
−19,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 055 | 1 188 | 1 153 | 933 | 1 302 | 807 | 623 |
| Rörelseresultat | 262 | 201 | 120 | 6 | 98 | 44 | 59 |
| Årets resultat | 165 | 106 | 76 | −16 | 62 | 22 | 50 |
| Eget kapital | 444 | 429 | 323 | 248 | 263 | 201 | 179 |
| Balansomslutning | 1 429 | 844 | 719 | 681 | 761 | 609 | 615 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 055 | 1 188 | 1 153 | 933 | 1 302 | 807 | 623 |
| Personalkostnader | 1 106 | 657 | 758 | 537 | 510 | 292 | 127 |
| Av- och nedskrivningar | 776 | 29 | 32 | 13 | 25 | 25 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 189 | 857 | 503 | 617 | 668 | 446 | 413 |
| Övriga rörelseposter, netto | 278 | 556 | 260 | 240 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 262 | 201 | 120 | 6 | 98 | 44 | 59 |
| Räntekostnader | 53 | 22 | 27 | 18 | 18 | 16 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 209 | 179 | 93 | −12 | 80 | 28 | 50 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 44 | 28 | 17 | 4 | 17 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 165 | 106 | 76 | −16 | 62 | 22 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 218 | 627 | 604 | 635 | 648 | 574 | 421 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 86 | 115 | 12 | 106 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 211 | 131 | 0 | 34 | 7 | 34 | 147 |
| Omsättningstillgångar | 211 | 217 | 115 | 45 | 113 | 35 | 194 |
| Summa tillgångar | 1 429 | 844 | 719 | 681 | 761 | 609 | 615 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 229 | 273 | 197 | 214 | 151 | 129 | 9 |
| Eget kapital | 444 | 429 | 323 | 248 | 263 | 201 | 179 |
| Justerat eget kapital | 480 | 465 | 323 | 248 | 263 | 201 | 179 |
| Obeskattade reserver | 45 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 368 | 64 | 64 | 156 | 202 | 256 | 297 |
| Kortfristiga skulder | 572 | 306 | 332 | 277 | 296 | 152 | 139 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 429 | 844 | 719 | 681 | 761 | 609 | 615 |
| Ställda säkerheter | 168 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 813 granskade bolag ligger Toivainen Utveckling och Stödboende AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 12,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 31,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 73 procent. Bolaget hör hemma i Sala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva stödboende, personlig utveckling, andlig utveckling, utbildning, kurser och cirklar i andlig och personlig utveckling, andliga demonstrationer, retreater, kursgårdsverksamhet, terapeutiska samtal, förvaltning av fastigheter och övrig fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christian Toivainen (f. 1968) Styrelseledamot
- Åsa Toivainen (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare (SNI 86930) |
| Adress | Stadsskogen Eklövstorp, 733 97, Sala Besök: Stadsskogen Eklövstorp, Sala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-6238501 |