Aktiebolag Gislaved
TMG Development AB
77 sökningar
Omsättning 2024
3,1 mkr
−6,4 %Rörelsemarginal
112,4 %
+27,7 p.e.Soliditet
44,8 %
−20,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 053 | 3 261 | 3 049 | 2 414 | 2 241 |
| Rörelseresultat | 3 432 | 2 761 | 2 494 | 1 990 | 1 909 |
| Årets resultat | 819 | 204 | 39 | 71 | 94 |
| Eget kapital | 885 | 966 | 762 | 723 | 652 |
| Balansomslutning | 1 977 | 1 485 | 1 578 | 1 511 | 1 675 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 053 | 3 261 | 3 049 | 2 414 | 2 241 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 35 | 35 | 28 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 591 | 466 | 514 | 394 | 534 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 005 | — | — | — | 255 |
| Rörelseresultat | 3 432 | 2 761 | 2 494 | 1 990 | 1 909 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 432 | 2 678 | 2 299 | 1 990 | 1 909 |
| Koncernbidrag | −2 400 | −2 400 | −2 200 | −1 900 | −1 789 |
| Skatt | 213 | 74 | 61 | 19 | 26 |
| Årets resultat | 819 | 204 | 39 | 71 | 94 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 646 | 680 | 715 | 718 | 747 |
| Kortfristiga fordringar | 1 063 | 626 | 858 | 686 | 452 |
| Kassa och bank | 268 | 179 | 5 | 107 | 476 |
| Omsättningstillgångar | 1 331 | 805 | 863 | 793 | 929 |
| Summa tillgångar | 1 977 | 1 485 | 1 578 | 1 511 | 1 675 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 16 | 712 | 673 | 602 | 508 |
| Eget kapital | 885 | 966 | 762 | 723 | 652 |
| Justerat eget kapital | 885 | 966 | 762 | 723 | 652 |
| Kortfristiga skulder | 1 092 | 519 | 816 | 788 | 1 023 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 977 | 1 485 | 1 578 | 1 511 | 1 675 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte TMG Development AB 3,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 112,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 44,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 6 procent. Bolaget hör hemma i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, kapitalförvaltning och bedriva inköp och försäljning av möbler samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Gunnarsson (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Tomas Gunnarsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Linda Störling (f. 1973) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | TMG Collection Group AB (556903-5214) |
|---|---|
| Koncernmoder | TMG Collection Group AB (556903-5214) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-16 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar (SNI 46471) |
| Adress | Industrigatan 2, 332 35, Gislaved Besök: Industrigatan 2, Gislaved |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |