Aktiebolag Avesta
TL Vent & Plåt AB
34 sökningar
Omsättning 2024
903 tkr
+5,9 %Rörelsemarginal
4,3 %
+7,4 p.e.Soliditet
85,3 %
−7,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 903 | 853 | 1 036 | 944 | 906 | 947 | 1 071 |
| Rörelseresultat | 39 | −26 | 60 | 14 | 109 | 101 | 102 |
| Årets resultat | 29 | −27 | 47 | 9 | 85 | 78 | 78 |
| Eget kapital | 290 | 260 | 327 | 365 | 356 | 271 | 244 |
| Balansomslutning | 340 | 280 | 417 | 390 | 378 | 296 | 306 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 903 | 853 | 1 036 | 944 | 906 | 947 | 1 071 |
| Personalkostnader | 521 | 536 | 533 | 490 | 473 | 509 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 24 | 36 | 13 | 0 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 248 | 252 | 234 | 232 | 223 | 229 | 227 |
| Övriga rörelseposter, netto | −71 | −67 | −185 | −172 | −88 | −108 | −211 |
| Rörelseresultat | 39 | −26 | 60 | 14 | 109 | 101 | 102 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | −27 | 60 | 12 | 109 | 100 | 101 |
| Bokslutsdispositioner | −8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 | 0 | 13 | 3 | 24 | 22 | 24 |
| Årets resultat | 29 | −27 | 47 | 9 | 85 | 78 | 78 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 32 | 56 | 72 | 31 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 109 | 121 | 81 | 92 | 128 | 140 |
| Kassa och bank | 248 | 139 | 240 | 237 | 256 | 168 | 166 |
| Omsättningstillgångar | 340 | 248 | 361 | 318 | 348 | 296 | 306 |
| Summa tillgångar | 340 | 280 | 417 | 390 | 378 | 296 | 306 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 211 | 237 | 230 | 271 | 186 | 108 | 81 |
| Eget kapital | 290 | 260 | 327 | 365 | 356 | 271 | 244 |
| Justerat eget kapital | 290 | 260 | 327 | 365 | 356 | 271 | 244 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 20 | 90 | 25 | 22 | 25 | 62 |
| Summa eget kapital och skulder | 340 | 280 | 417 | 390 | 378 | 296 | 306 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger TL Vent & Plåt AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 903 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,3 procent, och soliditeten var hög — 85,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Avesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom plåt och ventilationsarbeten
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Tony Larsson (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Tony Larsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Anette Eriksson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Bengtsbogatan 11, 774 35, Avesta Besök: Bengtsbogatan 11, Avesta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |