Aktiebolag Katrineholm 171 sökningar
TK Maskinservice AB
Reparation och underhåll av maskiner
20,6 mkr
−5,2 %23,2 %
+3,3 p.e.80,7 %
+8,8 p.e.5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 567 | 21 700 | 16 885 | 12 537 | 12 915 | 10 147 | 9 390 | 6 618 |
| Rörelseresultat | 4 762 | 4 298 | 4 410 | 2 306 | 4 043 | 1 310 | 1 908 | 400 |
| Årets resultat | 4 192 | 3 537 | 3 647 | 1 571 | 2 390 | 1 028 | 1 110 | 312 |
| Eget kapital | 14 157 | 10 565 | 8 527 | 5 781 | 4 440 | 2 650 | 2 472 | 1 522 |
| Balansomslutning | 17 548 | 14 691 | 12 699 | 9 371 | 7 719 | 5 720 | 4 439 | 2 347 |
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 567 | 21 700 | 16 885 | 12 537 | 12 915 | 10 147 | 9 390 | 6 618 |
| Personalkostnader | 4 600 | 3 914 | 3 204 | 2 532 | 2 209 | 1 875 | 1 815 | 1 377 |
| Av- och nedskrivningar | 459 | 548 | 478 | 302 | 245 | 197 | 126 | 115 |
| Övriga externa kostnader | 2 478 | 2 376 | 2 060 | 1 561 | 1 573 | 1 807 | 1 562 | 1 253 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 268 | −10 564 | −6 733 | −5 836 | −4 845 | −4 958 | −3 979 | −3 473 |
| Rörelseresultat | 4 762 | 4 298 | 4 410 | 2 306 | 4 043 | 1 310 | 1 908 | 400 |
| Ränteintäkter | 69 | 150 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 6 | 5 | 270 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 820 | 4 443 | 4 572 | 2 055 | 4 048 | 1 310 | 1 915 | 401 |
| Bokslutsdispositioner | 485 | 0 | 0 | 0 | −1 000 | 0 | −485 | 0 |
| Skatt | 1 112 | 906 | 925 | 484 | 658 | 283 | 320 | 89 |
| Årets resultat | 4 192 | 3 537 | 3 647 | 1 571 | 2 390 | 1 028 | 1 110 | 312 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 467 | 5 155 | 4 869 | 4 186 | 3 864 | 861 | 504 | 305 |
| Varulager | 2 662 | 2 190 | 1 314 | 927 | 643 | 543 | 310 | 266 |
| Kortfristiga fordringar | 3 351 | 3 085 | 3 038 | 1 813 | 2 602 | 1 384 | 1 856 | 556 |
| Kassa och bank | 4 068 | 4 261 | 3 478 | 2 445 | 610 | 2 932 | 1 769 | 1 220 |
| Omsättningstillgångar | 10 081 | 9 535 | 7 831 | 5 185 | 3 855 | 4 859 | 3 935 | 2 042 |
| Summa tillgångar | 17 548 | 14 691 | 12 699 | 9 371 | 7 719 | 5 720 | 4 439 | 2 347 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 915 | 6 978 | 4 830 | 4 160 | 2 000 | 1 572 | 1 312 | 1 160 |
| Eget kapital | 14 157 | 10 565 | 8 527 | 5 781 | 4 440 | 2 650 | 2 472 | 1 522 |
| Justerat eget kapital | 14 951 | 11 744 | 9 706 | 6 960 | 5 619 | 3 035 | 2 857 | 1 522 |
| Obeskattade reserver | 1 000 | 1 485 | 1 485 | 1 485 | 1 485 | 485 | 485 | 0 |
| Långfristiga skulder | 7 | 3 | 90 | 89 | 87 | 806 | 125 | 124 |
| Kortfristiga skulder | 2 384 | 2 638 | 2 597 | 2 016 | 1 707 | 1 779 | 1 357 | 701 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 548 | 14 691 | 12 699 | 9 371 | 7 719 | 5 720 | 4 439 | 2 347 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 488 granskade bolag ligger TK Maskinservice AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 20,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,2 procent, och soliditeten var hög — 80,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Katrineholm.
Bolaget ska bedriva reparationer av skogsmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tommy Karlsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Mona Karlsson (f. 1981) Styrelsesuppleant
- John Magnus Johansson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-09 |
|---|---|
| Adress | Hållsta 2, 641 62, Valla Besök: Hållsta 2, Valla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6303301 |