Aktiebolag Tingsryd
Tingsryds Plåtslageri AB
37 sökningar
3,8 mkr
+54,9 %14,3 %
+13,8 p.e.40,6 %
+17,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 822 | 2 467 | 2 462 | 2 226 |
| Rörelseresultat | 548 | 13 | 421 | 298 |
| Årets resultat | 336 | 1 | 192 | 140 |
| Eget kapital | 694 | 358 | 357 | 165 |
| Balansomslutning | 1 708 | 1 530 | 1 742 | 1 201 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 822 | 2 467 | 2 462 | 2 226 |
| Personalkostnader | 1 379 | 1 171 | 726 | 857 |
| Av- och nedskrivningar | 103 | 103 | 73 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 630 | 537 | 456 | 490 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 162 | −643 | −786 | −530 |
| Rörelseresultat | 548 | 13 | 421 | 298 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — |
| Räntekostnader | 15 | 29 | 19 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 534 | −16 | 403 | 288 |
| Bokslutsdispositioner | −108 | 22 | −168 | −109 |
| Skatt | 91 | 4 | 43 | 38 |
| Årets resultat | 336 | 1 | 192 | 140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 225 | 327 | 474 | 189 |
| Varulager | 131 | 234 | 95 | 58 |
| Kortfristiga fordringar | 477 | 486 | 558 | 397 |
| Kassa och bank | 875 | 483 | 615 | 557 |
| Omsättningstillgångar | 1 483 | 1 202 | 1 268 | 1 011 |
| Summa tillgångar | 1 708 | 1 530 | 1 742 | 1 201 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 333 | 332 | 140 | 0 |
| Eget kapital | 694 | 358 | 357 | 165 |
| Justerat eget kapital | 982 | 560 | 577 | 252 |
| Obeskattade reserver | 363 | 255 | 277 | 109 |
| Långfristiga skulder | 0 | 468 | 700 | 700 |
| Kortfristiga skulder | 651 | 449 | 408 | 227 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 708 | 1 530 | 1 742 | 1 201 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 652 granskade bolag ligger Tingsryds Plåtslageri AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 14,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 40,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 55 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Tingsryd.
Företaget ska bedriva plåtslageri och montagearbeten.
Styrelse & ledning
- Dzemal Fajkovic (f. 1984) Verkställande direktör
- Dzemal Fajkovic (f. 1984) Styrelseledamot
- Armina Fajkovic (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-04-22 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Lokgatan 5, 362 31, Tingsryd Besök: Lokgatan 5, Tingsryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |