Aktiebolag Hagfors
Tiev AB
104 sökningar
Omsättning 2025
15 tkr
+50,0 %Rörelsemarginal
-1280,0 %
Soliditet
100,0 %
−0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 | 10 | 131 | 385 | 273 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −192 | −266 | −939 | 224 | 76 | 161 | −19 | −13 |
| Årets resultat | 43 | 2 193 | 422 | 1 152 | 13 692 | 9 591 | 3 823 | 834 |
| Eget kapital | 22 393 | 24 351 | 22 158 | 24 736 | 24 784 | 11 892 | 4 301 | 2 077 |
| Balansomslutning | 22 403 | 24 361 | 23 997 | 25 007 | 24 828 | 12 938 | 5 273 | 3 305 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 | 10 | 131 | 385 | 273 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 841 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 59 | 59 | 59 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 148 | 217 | 170 | 102 | 184 | 19 | 19 | 13 |
| Rörelseresultat | −192 | −266 | −939 | 224 | 76 | 161 | −19 | −13 |
| Ränteintäkter | 234 | 2 516 | 61 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 56 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 93 |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | 2 193 | 422 | 1 451 | 13 713 | 9 594 | 3 823 | 834 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 299 | 21 | 3 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 43 | 2 193 | 422 | 1 152 | 13 692 | 9 591 | 3 823 | 834 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 770 | 22 189 | 20 863 | 17 398 | 17 456 | 1 461 | 1 474 | 1 474 |
| Kortfristiga fordringar | 573 | 1 040 | 190 | 428 | 338 | 0 | 63 | 392 |
| Kassa och bank | 60 | 132 | 1 944 | 6 181 | 398 | 5 842 | 1 087 | 840 |
| Omsättningstillgångar | 1 633 | 2 172 | 3 134 | 7 609 | 7 371 | 11 477 | 3 800 | 1 832 |
| Summa tillgångar | 22 403 | 24 361 | 23 997 | 25 007 | 24 828 | 12 938 | 5 273 | 3 305 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 22 250 | 22 058 | 21 636 | 23 484 | 10 992 | 2 201 | 378 | 1 143 |
| Eget kapital | 22 393 | 24 351 | 22 158 | 24 736 | 24 784 | 11 892 | 4 301 | 2 077 |
| Justerat eget kapital | 22 393 | 24 351 | 22 158 | 24 736 | 24 784 | 11 892 | 4 301 | 2 077 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 248 | 0 | 34 | 1 033 | 962 | 1 218 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 591 | 271 | 10 | 13 | 10 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 403 | 24 361 | 23 997 | 25 007 | 24 828 | 12 938 | 5 273 | 3 305 |
Verksamhet
Mätt mot de 909 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tiev AB i den övre halvan sett till omsättning, med 15 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1280,0 procent, och soliditeten var hög — 100,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 50 procent. Sätet finns i Hagfors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsrörelse, förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marcus Sundström (f. 1976) Styrelseledamot
- Susanne Sundström (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Utformning av byggprojekt (SNI 68120) |
| Adress | Nord-Kvien 14, 782 91, Malung Besök: Nord-Kvien 14, Malung |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |