starkabolag.se

Aktiebolag Tidaholm

Tidaholms Redovisningsbyrå Aktiebolag

123 sökningar

Omsättning 2025

1,7 mkr

+5,1 %
Rörelsemarginal

11,9 %

−10,8 p.e.
Soliditet

63,3 %

−9,9 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 7381 6531 7211 7031 531
Rörelseresultat20637527060−12
Årets resultat1442451867531
Eget kapital619656510384309
Balansomslutning1 3481 196991791754
Anställda22333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 7381 6531 7211 7031 531
Personalkostnader6716791 1411 3791 259
Övriga externa kostnader863603325286309
Övriga rörelseposter, netto——152225
Rörelseresultat20637527060−12
Ränteintäkter222——
Räntekostnader30002
Resultat efter finansiella poster20537627260−14
Bokslutsdispositioner−19−65−334055
Skatt4366532510
Årets resultat1442451867531

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Kortfristiga fordringar683793697569587
Kassa och bank665403294222167
Omsättningstillgångar1 3481 196991791754
Summa tillgångar1 3481 196991791754
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat355291204189158
Eget kapital619656510384309
Justerat eget kapital853875678525482
Obeskattade reserver295276211178218
Kortfristiga skulder434264270229227
Summa eget kapital och skulder1 3481 196991791754

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Tidaholms Redovisningsbyrå Aktiebolag 1,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,9 procent, och soliditeten var hög — 63,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Tidaholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bokföring, upprättande av bokslut, deklara- tioner, ekonomisk konsultation samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Tidaholms Redovisningsbyrå Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Tidaholms Redovisningsbyrå Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Tidaholms Redovisningsbyrå Aktiebolag (556432-5883)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Tidaholms Redovisningsbyrå Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-09-27
Bransch Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201)
Adress
Villagatan 11, 522 30, Tidaholm
Besök: Villagatan 11, Tidaholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0502-10180