Aktiebolag Mölndal
Thulehus 4:306 AB
24 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
+3,7 %Rörelsemarginal
-31,8 %
−27,4 p.e.Soliditet
4,4 %
+4,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 098 | 2 023 | 2 082 | 1 970 | 0 |
| Rörelseresultat | −667 | −89 | −170 | 234 | 0 |
| Årets resultat | −221 | −342 | −322 | 110 | 0 |
| Eget kapital | 828 | 49 | 45 | 345 | 0 |
| Balansomslutning | 18 802 | 17 436 | 17 478 | 14 227 | 0 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 098 | 2 023 | 2 082 | 1 970 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 144 | 146 | 150 | 109 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 630 | 1 986 | 2 177 | 1 644 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 20 | 75 | 17 | — |
| Rörelseresultat | −667 | −89 | −170 | 234 | 0 |
| Ränteintäkter | 6 | 14 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 283 | 413 | 381 | 82 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −944 | −488 | −540 | 152 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 26 | −26 | 0 |
| Koncernbidrag | 724 | 146 | 192 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 16 | 0 |
| Årets resultat | −221 | −342 | −322 | 110 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 536 | 15 680 | 15 826 | 12 378 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 545 | 1 108 | 1 081 | 1 013 | 0 |
| Kassa och bank | 721 | 648 | 571 | 836 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 266 | 1 756 | 1 652 | 1 849 | 0 |
| Summa tillgångar | 18 802 | 17 436 | 17 478 | 14 227 | 0 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 003 | −21 | 300 | 190 | 0 |
| Eget kapital | 828 | 49 | 45 | 345 | 0 |
| Justerat eget kapital | 828 | 49 | 45 | 366 | 0 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 26 | 0 |
| Långfristiga skulder | 8 614 | 8 614 | 8 614 | 8 726 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 9 360 | 8 773 | 8 819 | 5 130 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 802 | 17 436 | 17 478 | 14 227 | 0 |
| Ställda säkerheter | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Thulehus 4:306 AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -31,8 procent, och soliditeten var låg — 4,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt, förvalta och bedriva handel med fast egendom, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bo Haglund (f. 1952) Ordförande, Styrelseledamot
- Philip Wallgren (f. 1977) Styrelseledamot
- Fredrik Årman (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ulf Strauss (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Thulehus Estates Holding AB (559322-8884) |
|---|---|
| Koncernmoder | Thule Fastighetsutveckling Hus AB (559340-7595) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-06-16 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Östermalmsgatan 87E, 114 59, Stockholm Besök: Östermalmsgatan 87 E, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |