Aktiebolag Mellerud
Third Node AB
9 sökningar
11 tkr
−96,4 %-1536,4 %
23,2 %
−9,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 | 308 | 78 | 6 |
| Rörelseresultat | −169 | 199 | 32 | −16 |
| Årets resultat | −94 | 179 | 29 | −16 |
| Eget kapital | 139 | 233 | 54 | 26 |
| Balansomslutning | 598 | 723 | 413 | 107 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 | 308 | 78 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 70 | 19 | 16 |
| Övriga rörelseposter, netto | −127 | −39 | −27 | −6 |
| Rörelseresultat | −169 | 199 | 32 | −16 |
| Ränteintäkter | 0 | 102 | 0 | — |
| Resultat efter finansiella poster | −169 | 300 | 32 | −16 |
| Bokslutsdispositioner | 75 | −75 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 46 | 4 | 0 |
| Årets resultat | −94 | 179 | 29 | −16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 588 | 717 | 378 | 107 |
| Kassa och bank | 10 | 6 | 35 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 598 | 723 | 413 | 107 |
| Summa tillgångar | 598 | 723 | 413 | 107 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 208 | 29 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 139 | 233 | 54 | 26 |
| Justerat eget kapital | 139 | 293 | 54 | 26 |
| Obeskattade reserver | 0 | 75 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 413 | 365 | 354 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 50 | 5 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 598 | 723 | 413 | 107 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 414 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Third Node AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 11 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1536,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 23,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 96 procent. Sätet finns i Mellerud.
Företaget skall bygga, utveckla, och driva datorkrafts lösningar, data lagringsutrymme, molnbas lagrings alternativ och WEB3-datahosting på decentraliserade sätt.
Styrelse & ledning
- Mahmoud Alhamwi (f. 1980) Styrelseledamot
- Doaa Alkamha (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712) |
| Adress | Marierovägen 55, 462 50, Vänersborg Besök: Marierovägen 55, Vänersborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |