Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Thelins Bageri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Thelins Bageri AB ökade omsättningen med 30 procent senaste året. Medianen bland branschens 352 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,1 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 20,8 procent — branschens median är 48,1 procent.
Bolaget har 23 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 111 | 312 | 64 % | |
| Värdeförändring | +119,0 % | 33 | 307 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,8 % | 16 | 352 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 209 | 352 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 83 | 352 | 76 % |
| Soliditet | 20,8 % | 296 | 351 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 667 tkr | 342 | 352 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 20 tkr | 243 | 352 | 31 % |
| Nettoomsättning | 15 346 tkr | 101 | 352 | 71 % |
| Rörelseresultat | 471 tkr | 169 | 352 | 52 % |
| Antal anställda | 23 | 47 | 352 | 87 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 13 679 | 21 722 | 37 % | |
| Värdeförändring | +119,0 % | 1 880 | 21 337 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,8 % | 3 324 | 24 745 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 14 752 | 24 713 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 6 687 | 24 754 | 73 % |
| Soliditet | 20,8 % | 20 116 | 24 706 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 667 tkr | 23 716 | 24 755 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | 20 tkr | 17 348 | 24 755 | 30 % |
| Nettoomsättning | 15 346 tkr | 13 755 | 24 755 | 44 % |
| Rörelseresultat | 471 tkr | 14 816 | 24 755 | 40 % |
| Antal anställda | 23 | 5 311 | 24 755 | 79 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 48 730 | 78 068 | 38 % | |
| Värdeförändring | +119,0 % | 5 566 | 76 955 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,8 % | 9 951 | 87 561 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 54 103 | 87 479 | 38 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 19 543 | 87 581 | 78 % |
| Soliditet | 20,8 % | 73 406 | 87 385 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 667 tkr | 84 876 | 87 582 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 20 tkr | 63 861 | 87 582 | 27 % |
| Nettoomsättning | 15 346 tkr | 45 186 | 87 582 | 48 % |
| Rörelseresultat | 471 tkr | 53 028 | 87 582 | 39 % |
| Antal anställda | 23 | 15 773 | 87 582 | 82 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .