Aktiebolag Lund
THECA SYSTEMS AB
14 sökningar
4,4 mkr
−16,7 %12,7 %
+2,0 p.e.22,8 %
−8,6 p.e.7
+40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 440 | 5 329 | 3 255 |
| Rörelseresultat | 564 | 569 | −815 |
| Årets resultat | 418 | 586 | −806 |
| Eget kapital | 527 | 659 | 71 |
| Balansomslutning | 2 316 | 2 101 | 714 |
| Anställda | 7 | 5 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 440 | 5 329 | 3 255 |
| Personalkostnader | 4 120 | 5 425 | 3 081 |
| Övriga externa kostnader | 601 | 681 | 1 389 |
| Övriga rörelseposter, netto | 845 | 1 346 | 400 |
| Rörelseresultat | 564 | 569 | −815 |
| Ränteintäkter | 19 | 17 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 584 | 586 | −806 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 0 | 0 |
| Skatt | 66 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 418 | 586 | −806 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 551 | 1 406 | 603 |
| Kassa och bank | 1 765 | 695 | 111 |
| Omsättningstillgångar | 2 316 | 2 101 | 714 |
| Summa tillgångar | 2 316 | 2 101 | 714 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 634 | 46 | 2 |
| Eget kapital | 527 | 659 | 71 |
| Justerat eget kapital | 606 | 659 | 71 |
| Obeskattade reserver | 100 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 689 | 1 442 | 643 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 316 | 2 101 | 714 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 533 bolag som granskas inom samma bransch hamnar THECA SYSTEMS AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 4,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,7 procent, och soliditeten var måttlig — 22,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Lund.
Bolaget ska bedriva forskning och utveckling kring informationsteknologi och molnbaserade tjänster, investera i ny teknologi i form av patent och rättigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Michael Mokhberi (f. 1971) Verkställande direktör
- Erik Norrman (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Michael Mokhberi (f. 1971) Styrelseledamot
- Bengt Julio Nilsson (f. 1963) Styrelsesuppleant
- Johan Andreas Håkan Kling (f. 1975) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Emera AB (556625-2275) |
|---|---|
| Koncernmoder | Emera AB (556625-2275) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-07-18 |
|---|---|
| Bransch | Utgivning av annan programvara (SNI 58290) |
| Adress | Gasverksgatan 2B, 222 29, Lund Besök: Gasverksgatan 2 B, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |