Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Thatsup AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Thatsup AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 82 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 8,5 procent, mot branschmedianens 2,2 procent.
Soliditeten ligger på 59,5 procent — branschens median är 41,6 procent.
Bolaget har 26 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Webbportaler
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 19 | 73 | 74 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 16 | 73 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,2 % | 30 | 82 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 26 | 82 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,4 % | 25 | 82 | 70 % |
| Soliditet | 59,5 % | 20 | 82 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 263 tkr | 61 | 82 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 107 tkr | 36 | 82 | 56 % |
| Nettoomsättning | 32 825 tkr | 29 | 82 | 65 % |
| Rörelseresultat | 2 778 tkr | 22 | 82 | 73 % |
| Antal anställda | 26 | 16 | 82 | 80 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 574 | 21 722 | 70 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 4 942 | 21 337 | 77 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,2 % | 8 257 | 24 745 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 8 606 | 24 713 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,4 % | 8 874 | 24 754 | 64 % |
| Soliditet | 59,5 % | 7 420 | 24 706 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 263 tkr | 18 491 | 24 755 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 107 tkr | 11 860 | 24 755 | 52 % |
| Nettoomsättning | 32 825 tkr | 8 675 | 24 755 | 65 % |
| Rörelseresultat | 2 778 tkr | 6 912 | 24 755 | 72 % |
| Antal anställda | 26 | 4 749 | 24 755 | 81 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 21 632 | 78 068 | 72 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 16 755 | 76 955 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,2 % | 27 502 | 87 561 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 30 906 | 87 479 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,4 % | 27 586 | 87 581 | 69 % |
| Soliditet | 59,5 % | 26 565 | 87 385 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 263 tkr | 67 037 | 87 582 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 107 tkr | 43 193 | 87 582 | 51 % |
| Nettoomsättning | 32 825 tkr | 26 849 | 87 582 | 69 % |
| Rörelseresultat | 2 778 tkr | 22 096 | 87 582 | 75 % |
| Antal anställda | 26 | 13 918 | 87 582 | 84 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .