Aktiebolag Stockholm 69 sökningar
Textat Sverige AB
Litterärt skapande och musikkomposition
486 tkr
−42,6 %2,5 %
−19,0 p.e.23,4 %
+3,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 486 | 847 | 1 416 | 61 | 190 | 98 | 233 | 314 |
| Rörelseresultat | 12 | 182 | 717 | −129 | −35 | −48 | −49 | 3 |
| Årets resultat | 6 | 108 | 527 | −129 | −35 | −48 | −49 | 1 |
| Eget kapital | 353 | 348 | 820 | 293 | 122 | 27 | 75 | 124 |
| Balansomslutning | 1 509 | 1 759 | 1 889 | 668 | 442 | 340 | 388 | 454 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 486 | 847 | 1 416 | 61 | 190 | 98 | 233 | 314 |
| Personalkostnader | 63 | 23 | 25 | 14 | 63 | 29 | 92 | 111 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 88 | 92 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 218 | 220 | 229 | 115 | 117 | 114 | 120 | 152 |
| Övriga rörelseposter, netto | −94 | −334 | −353 | −61 | −45 | −3 | −70 | −48 |
| Rörelseresultat | 12 | 182 | 717 | −129 | −35 | −48 | −49 | 3 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 183 | 718 | −129 | −35 | −48 | −49 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −46 | −118 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 4 | 29 | 73 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 6 | 108 | 527 | −129 | −35 | −48 | −49 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 650 | 633 | 597 | 501 | 248 | 232 | 234 | 204 |
| Varulager | 293 | 224 | 186 | 18 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 306 | 339 | 1 088 | 114 | 17 | 42 | 57 | 165 |
| Kassa och bank | 260 | 563 | 18 | 35 | 133 | 22 | 53 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 859 | 1 126 | 1 292 | 167 | 194 | 108 | 154 | 251 |
| Summa tillgångar | 1 509 | 1 759 | 1 889 | 668 | 442 | 340 | 388 | 454 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 297 | −390 | −337 | −208 | −173 | 25 | 74 | 73 |
| Eget kapital | 353 | 348 | 820 | 293 | 122 | 27 | 75 | 124 |
| Justerat eget kapital | 483 | 478 | 914 | 293 | 122 | 27 | 75 | 124 |
| Obeskattade reserver | 164 | 164 | 118 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 992 | 1 247 | 951 | 375 | 320 | 313 | 313 | 330 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 509 | 1 759 | 1 889 | 668 | 442 | 340 | 388 | 454 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 580 | 580 | 280 | 150 | 150 | 150 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 392 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Textat Sverige AB i den övre halvan sett till omsättning, med 486 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 23,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 43 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom publicering av böcker, författande, föredrag, föreläsningar, frilans journalistuppdrag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom redovisning och bokföring, kommunikation och PR.
Styrelse & ledning
- Sandra Rambe (f. 1972) Verkställande direktör
- Sandra Rambe (f. 1972) Styrelseledamot
- Max Gustafsson (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-03-05 |
|---|---|
| Adress | Karlsborgsvägen 8, 121 50, Johanneshov Besök: Karlsborgsvägen 8, Johanneshov |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |