Aktiebolag Stockholm
Teus AB
41 sökningar
Omsättning 2024
1,8 mkr
+41,0 %Rörelsemarginal
51,9 %
+20,7 p.e.Soliditet
80,1 %
+17,0 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 760 | 1 248 | 614 | 143 |
| Rörelseresultat | 914 | 390 | 581 | 113 |
| Årets resultat | 734 | 312 | 461 | 88 |
| Eget kapital | 1 321 | 887 | 575 | 113 |
| Balansomslutning | 1 649 | 1 406 | 837 | 154 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 760 | 1 248 | 614 | 143 |
| Personalkostnader | 810 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 858 | 33 | 30 |
| Övriga rörelseposter, netto | 15 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 914 | 390 | 581 | 113 |
| Ränteintäkter | 20 | 5 | 0 | — |
| Räntekostnader | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 927 | 394 | 581 | 113 |
| Skatt | 193 | 82 | 120 | 24 |
| Årets resultat | 734 | 312 | 461 | 88 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 321 | 202 | 297 | 98 |
| Kassa och bank | 1 328 | 1 204 | 540 | 56 |
| Omsättningstillgångar | 1 649 | 1 406 | 837 | 154 |
| Summa tillgångar | 1 649 | 1 406 | 837 | 154 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 562 | 550 | 89 | 0 |
| Eget kapital | 1 321 | 887 | 575 | 113 |
| Justerat eget kapital | 1 321 | 887 | 575 | 113 |
| Kortfristiga skulder | 328 | 519 | 262 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 649 | 1 406 | 837 | 154 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Teus AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 51,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 80,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 41 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva datakonsultverksamhet, utveckling och försäljning av programvara, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Matteus Muleta Hemström (f. 1992) Styrelseledamot
- Jan Anders Hemström (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-01-13 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Skogvaktargatan 8, 115 42, Stockholm Besök: Skogvaktargatan 8, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |