Aktiebolag Mellerud
Tendenz AB
107 sökningar
Omsättning 2025
69 mkr
−1,8 %Rörelsemarginal
-0,7 %
−1,4 p.e.Soliditet
23,8 %
−5,1 p.e.Anställda
24
−4,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 010 | 70 301 | 71 519 | 62 346 | 57 993 |
| Rörelseresultat | −466 | 500 | 1 005 | 406 | 3 916 |
| Årets resultat | 5 | 16 | 138 | 253 | 2 249 |
| Eget kapital | 5 669 | 5 664 | 5 648 | 5 510 | 7 156 |
| Balansomslutning | 26 074 | 24 110 | 25 803 | 24 261 | 23 216 |
| Anställda | 24 | 25 | 25 | 25 | 25 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 010 | 70 301 | 71 519 | 62 346 | 57 993 |
| Kostnad sålda varor | 39 292 | 39 267 | 39 158 | 34 652 | 31 056 |
| Bruttoresultat | 29 718 | 31 034 | 32 361 | 27 694 | 26 937 |
| Rörelseresultat | −466 | 500 | 1 005 | 406 | 3 916 |
| Ränteintäkter | 5 | 4 | 18 | — | — |
| Räntekostnader | 483 | 582 | 760 | 476 | 256 |
| Resultat efter finansiella poster | −944 | −78 | 262 | −43 | 3 770 |
| Bokslutsdispositioner | 959 | 160 | 0 | 390 | −933 |
| Skatt | 10 | 66 | 124 | 94 | 587 |
| Årets resultat | 5 | 16 | 138 | 253 | 2 249 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 500 | 1 099 | 1 357 | 1 677 | 1 965 |
| Varulager | 12 355 | 12 114 | 12 774 | 14 520 | 10 356 |
| Kortfristiga fordringar | 11 258 | 9 824 | 10 885 | 7 364 | 7 174 |
| Kassa och bank | 961 | 1 073 | 787 | 700 | 3 720 |
| Omsättningstillgångar | 24 574 | 23 011 | 24 446 | 22 583 | 21 251 |
| Summa tillgångar | 26 074 | 24 110 | 25 803 | 24 261 | 23 216 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 4 095 | 4 079 | 3 941 | 3 688 | 3 338 |
| Eget kapital | 5 669 | 5 664 | 5 648 | 5 510 | 7 156 |
| Justerat eget kapital | 6 217 | 6 973 | 7 084 | 6 946 | 8 902 |
| Obeskattade reserver | 690 | 1 649 | 1 809 | 1 809 | 2 199 |
| Långfristiga skulder | 2 387 | 1 747 | 0 | 977 | 473 |
| Kortfristiga skulder | 17 328 | 15 050 | 18 346 | 15 965 | 13 388 |
| Summa eget kapital och skulder | 26 074 | 24 110 | 25 803 | 24 261 | 23 216 |
| Ställda säkerheter | 7 500 | 7 500 | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
| Ansvarsförbindelser | 134 | 134 | 134 | 134 | 10 117 |
Verksamhet
Tendenz AB omsatte 69 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 594 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -0,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 23,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 24 personer, med säte i Mellerud.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel och tjänster inom hår- och hudvård och inom frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jörgen Nykvist (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Jörgen Nykvist (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Henrik Nørstenæs Torper (f. 1982) Styrelseledamot
- Lene Kristin Narverud (f. 1965) Styrelseledamot
- Urban Svensson Callh (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Ann Sofie Nguyen (f. 1994) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-10-08 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450) |
| Adress | Verkstadsgatan 2, 464 34, Mellerud Besök: Verkstadsgatan 2, Mellerud |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0530-18870 |