Aktiebolag Umeå
Tegsbyggen AB
162 sökningar
Omsättning 2025
125 tkr
−91,6 %Rörelsemarginal
-1559,2 %
Soliditet
96,7 %
+0,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 125 | 1 482 | 7 804 | 29 791 | 15 130 |
| Rörelseresultat | −1 949 | −1 695 | −597 | 817 | 129 |
| Årets resultat | −883 | −211 | −64 | 823 | 208 |
| Eget kapital | 8 408 | 9 291 | 4 387 | 5 931 | 5 108 |
| Balansomslutning | 9 168 | 10 260 | 6 067 | 12 778 | 9 406 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 125 | 1 482 | 7 804 | 29 791 | 15 130 |
| Personalkostnader | 1 693 | 1 527 | 2 087 | 4 076 | 4 476 |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 109 | 121 | 63 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 254 | 332 | 604 | 1 235 | 1 158 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 | −1 209 | −5 589 | −23 600 | −9 332 |
| Rörelseresultat | −1 949 | −1 695 | −597 | 817 | 129 |
| Ränteintäkter | 851 | 1 120 | 38 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 098 | −576 | −559 | 825 | 128 |
| Bokslutsdispositioner | 215 | 365 | 495 | 470 | 145 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | −210 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 262 | 65 |
| Årets resultat | −883 | −211 | −64 | 823 | 208 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 655 | 9 281 | 4 273 | 5 375 | 5 077 |
| Kortfristiga fordringar | 313 | 471 | 708 | 1 800 | 2 717 |
| Kassa och bank | 200 | 508 | 1 086 | 5 603 | 1 612 |
| Omsättningstillgångar | 513 | 980 | 1 794 | 7 403 | 4 329 |
| Summa tillgångar | 9 168 | 10 260 | 6 067 | 12 778 | 9 406 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 9 171 | 9 382 | 4 331 | 4 988 | 4 780 |
| Eget kapital | 8 408 | 9 291 | 4 387 | 5 931 | 5 108 |
| Justerat eget kapital | 8 867 | 9 921 | 5 306 | 7 243 | 6 794 |
| Obeskattade reserver | 578 | 793 | 1 158 | 1 653 | 2 123 |
| Långfristiga skulder | 50 | 50 | 331 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 132 | 126 | 191 | 5 194 | 2 175 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 168 | 10 260 | 6 067 | 12 778 | 9 406 |
| Ställda säkerheter | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 |
| Ansvarsförbindelser | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
Verksamhet
Tegsbyggen AB omsatte 125 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -1559,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 96,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 92 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Umeå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Fremling (f. 1965) Styrelseledamot
- Susanne Örn Fremling (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Tallåsvägen 12, 904 40, Röbäck Besök: Tallåsvägen 12, Röbäck |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |