Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Tegnér Spirits & Wine AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tegnér Spirits & Wine AB minskade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 869 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −1,0 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 40,9 procent — branschens median är 47,1 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Konsultverksamhet avseende företags organisation
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −5,9 % | 1 293 | 1 869 | 31 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 1 432 | 1 858 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | −1,1 % | 1 523 | 1 869 | 19 % |
| Soliditet | 40,9 % | 1 113 | 1 865 | 40 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 751 tkr | 147 | 1 869 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | −58 tkr | 1 525 | 1 869 | 18 % |
| Nettoomsättning | 46 004 tkr | 386 | 1 869 | 79 % |
| Rörelseresultat | −466 tkr | 1 523 | 1 869 | 19 % |
| Antal anställda | 8 | 879 | 1 869 | 53 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −5,9 % | 18 089 | 24 743 | 27 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 19 842 | 24 710 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | −1,1 % | 20 106 | 24 752 | 19 % |
| Soliditet | 40,9 % | 13 735 | 24 704 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 751 tkr | 3 055 | 24 753 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | −58 tkr | 21 079 | 24 753 | 15 % |
| Nettoomsättning | 46 004 tkr | 6 860 | 24 753 | 72 % |
| Rörelseresultat | −466 tkr | 20 950 | 24 753 | 15 % |
| Antal anställda | 8 | 12 737 | 24 753 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −5,9 % | 64 781 | 87 562 | 26 % |
| Rörelsemarginal | −1,0 % | 72 813 | 87 475 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | −1,1 % | 74 390 | 87 581 | 15 % |
| Soliditet | 40,9 % | 50 188 | 87 381 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 751 tkr | 8 892 | 87 582 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | −58 tkr | 77 187 | 87 582 | 12 % |
| Nettoomsättning | 46 004 tkr | 20 910 | 87 582 | 76 % |
| Rörelseresultat | −466 tkr | 77 086 | 87 582 | 12 % |
| Antal anställda | 8 | 41 033 | 87 582 | 53 % |