Aktiebolag Uddevalla
Tegen Fastighets AB
31 sökningar
2,3 mkr
+3,9 %42,6 %
+12,8 p.e.18,0 %
+3,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 319 | 2 231 | 2 239 | 2 117 | 2 125 | 2 059 | 2 321 |
| Rörelseresultat | 987 | 665 | 645 | 487 | 1 170 | 467 | 369 |
| Årets resultat | 436 | 447 | 154 | 238 | 621 | 162 | 198 |
| Eget kapital | 2 305 | 1 869 | 1 422 | 1 268 | 1 030 | 409 | 248 |
| Balansomslutning | 12 781 | 12 473 | 12 619 | 12 661 | 11 512 | 7 529 | 7 101 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 319 | 2 231 | 2 239 | 2 117 | 2 125 | 2 059 | 2 321 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 228 | 212 | 131 | 103 | 97 | 90 | 98 |
| Övriga externa kostnader | 1 110 | 1 481 | 1 478 | 1 532 | 856 | 1 507 | 1 854 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 127 | 15 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 987 | 665 | 645 | 487 | 1 170 | 467 | 369 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 438 | 458 | 452 | 186 | 127 | 102 | 116 |
| Resultat efter finansiella poster | 550 | 214 | 196 | 300 | 1 043 | 365 | 253 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 352 | 0 | 0 | −261 | −91 | 0 |
| Skatt | 113 | 119 | 42 | 62 | 161 | 112 | 56 |
| Årets resultat | 436 | 447 | 154 | 238 | 621 | 162 | 198 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 412 | 11 615 | 11 742 | 11 339 | 9 755 | 6 034 | 6 043 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 80 | 154 | 54 | 60 | 383 | 154 |
| Kassa och bank | 1 293 | 778 | 723 | 1 268 | 1 697 | 1 111 | 904 |
| Omsättningstillgångar | 1 369 | 858 | 877 | 1 322 | 1 757 | 1 495 | 1 058 |
| Summa tillgångar | 12 781 | 12 473 | 12 619 | 12 661 | 11 512 | 7 529 | 7 101 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 819 | 1 372 | 1 218 | 980 | 359 | 197 | 0 |
| Eget kapital | 2 305 | 1 869 | 1 422 | 1 268 | 1 030 | 409 | 248 |
| Justerat eget kapital | 2 305 | 1 869 | 1 701 | 1 548 | 1 309 | 481 | 248 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 352 | 353 | 352 | 91 | 0 |
| Långfristiga skulder | 9 491 | 10 108 | 10 239 | 10 355 | 9 536 | 6 608 | 6 617 |
| Kortfristiga skulder | 985 | 496 | 606 | 685 | 594 | 421 | 236 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 781 | 12 473 | 12 619 | 12 661 | 11 512 | 7 529 | 7 101 |
| Ställda säkerheter | 10 115 | 10 115 | 10 115 | 10 115 | 9 115 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tegen Fastighets AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 42,6 procent, och soliditeten var måttlig — 18,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Uddevalla.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ingela Grytfors (f. 1956) Styrelseledamot
- Pernilla Grytfors (f. 1979) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Tegen Holding AB (559138-6387) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tegen Holding AB (559138-6387) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Hafsten 120, 451 96, Uddevalla Besök: Hafsten 120, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |