Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Tee Two Green AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tee Two Green AB ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 539 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 0,2 procent, mot branschmedianens 3,4 procent.
Soliditeten ligger på 66,1 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 123 | 480 | 74 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 220 | 468 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,0 % | 84 | 539 | 84 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 393 | 539 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 385 | 539 | 29 % |
| Soliditet | 66,1 % | 142 | 539 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 342 tkr | 28 | 539 | 95 % |
| Rörelseresultat per anställd | 13 tkr | 379 | 539 | 30 % |
| Nettoomsättning | 26 708 tkr | 127 | 539 | 76 % |
| Rörelseresultat | 64 tkr | 378 | 539 | 30 % |
| Antal anställda | 5 | 229 | 539 | 58 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 904 | 13 483 | 56 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 6 041 | 13 293 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,0 % | 4 722 | 15 012 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 11 740 | 14 998 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 11 496 | 15 017 | 23 % |
| Soliditet | 66,1 % | 3 383 | 14 973 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 342 tkr | 1 861 | 15 017 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 13 tkr | 11 319 | 15 017 | 25 % |
| Nettoomsättning | 26 708 tkr | 5 482 | 15 017 | 63 % |
| Rörelseresultat | 64 tkr | 11 515 | 15 017 | 23 % |
| Antal anställda | 5 | 9 916 | 15 017 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 458 | 78 296 | 57 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 35 640 | 77 179 | 54 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,0 % | 27 919 | 87 570 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 68 593 | 87 488 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 66 564 | 87 590 | 24 % |
| Soliditet | 66,1 % | 19 253 | 87 388 | 78 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 342 tkr | 9 952 | 87 591 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 13 tkr | 66 077 | 87 591 | 25 % |
| Nettoomsättning | 26 708 tkr | 31 135 | 87 591 | 64 % |
| Rörelseresultat | 64 tkr | 67 281 | 87 591 | 23 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .