Aktiebolag Vellinge
Techstra AB
38 sökningar
10,8 mkr
+2,0 %2,1 %
−9,9 p.e.42,4 %
−6,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 841 | 10 631 | 5 431 | 1 942 | 805 | 1 843 | 3 102 | 662 |
| Rörelseresultat | 232 | 1 284 | 1 095 | 356 | 429 | 377 | 682 | 333 |
| Årets resultat | 183 | 1 024 | 867 | 282 | 340 | 289 | 520 | 259 |
| Eget kapital | 1 085 | 1 251 | 927 | 340 | 458 | 368 | 579 | 309 |
| Balansomslutning | 2 558 | 2 574 | 1 854 | 601 | 719 | 1 185 | 1 464 | 679 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 841 | 10 631 | 5 431 | 1 942 | 805 | 1 843 | 3 102 | 662 |
| Personalkostnader | 1 712 | 1 633 | 1 364 | 1 289 | 229 | 600 | 1 259 | 154 |
| Övriga externa kostnader | 8 897 | 7 714 | 2 972 | 297 | 148 | 866 | 1 162 | 175 |
| Rörelseresultat | 232 | 1 284 | 1 095 | 356 | 429 | 377 | 682 | 333 |
| Ränteintäkter | 10 | 11 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 237 | 1 295 | 1 095 | 356 | 429 | 376 | 682 | 333 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −7 | −17 | 0 |
| Skatt | 54 | 271 | 228 | 74 | 89 | 80 | 145 | 74 |
| Årets resultat | 183 | 1 024 | 867 | 282 | 340 | 289 | 520 | 259 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 986 | 2 253 | 1 461 | 268 | 401 | 21 | 1 263 | 407 |
| Kassa och bank | 572 | 321 | 393 | 333 | 319 | 1 164 | 200 | 272 |
| Omsättningstillgångar | 2 558 | 2 574 | 1 854 | 602 | 719 | 1 185 | 1 464 | 679 |
| Summa tillgångar | 2 558 | 2 574 | 1 854 | 601 | 719 | 1 185 | 1 464 | 679 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 852 | 177 | 10 | 8 | 68 | 29 | 9 | 0 |
| Eget kapital | 1 085 | 1 251 | 927 | 340 | 458 | 368 | 579 | 309 |
| Justerat eget kapital | 1 085 | 1 251 | 927 | 340 | 458 | 368 | 579 | 309 |
| Kortfristiga skulder | 1 473 | 1 323 | 927 | 261 | 261 | 817 | 885 | 370 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 558 | 2 574 | 1 854 | 601 | 719 | 1 185 | 1 464 | 679 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Techstra AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 10,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,1 procent, och soliditeten var god — 42,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vellinge.
Bolaget skall bedriva produktutveckling och konsultverksamhet inom ledarskap och mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tobias Gasslander (f. 1973) Verkställande direktör
- Tobias Gasslander (f. 1973) Styrelseledamot
- Sara Gasslander (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Johnny Miguel Persson (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Gasslander Holding AB (559032-1070) |
|---|---|
| Koncernmoder | Gasslander Holding AB (559032-1070) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-03 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Östra Lindviksvägen 2, 236 32, Höllviken Besök: Östra Lindviksvägen 2, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |