Aktiebolag Sigtuna
Team Tiensuu AB
73 sökningar
Omsättning 2025
76 tkr
−45,7 %Rörelsemarginal
-11,8 %
+8,2 p.e.Soliditet
64,3 %
+3,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 | 140 | 145 | 334 | 448 | 402 | 210 | 181 |
| Rörelseresultat | −9 | −28 | −8 | 29 | 25 | 64 | −38 | −90 |
| Årets resultat | −9 | −27 | 2 | 24 | 8 | 51 | −39 | −91 |
| Eget kapital | 36 | 45 | 72 | 111 | 87 | 78 | 27 | 66 |
| Balansomslutning | 56 | 74 | 133 | 160 | 158 | 108 | 155 | 157 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 | 140 | 145 | 334 | 448 | 402 | 210 | 181 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 119 | 100 | 98 | 131 | 84 | 67 | 74 |
| Övriga rörelseposter, netto | −59 | −48 | −53 | −207 | −288 | −254 | −181 | −172 |
| Rörelseresultat | −9 | −28 | −8 | 29 | 25 | 64 | −38 | −90 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −27 | −8 | 29 | 25 | 63 | −39 | −91 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 10 | 0 | −10 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 5 | 7 | 12 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −9 | −27 | 2 | 24 | 8 | 51 | −39 | −91 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 |
| Varulager | 0 | 39 | 60 | 59 | 47 | 71 | 37 | 43 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 18 | 34 | 10 | 19 | 4 | 42 | 17 |
| Kassa och bank | 42 | 17 | 39 | 91 | 92 | 34 | 77 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 56 | 74 | 133 | 160 | 158 | 108 | 155 | 60 |
| Summa tillgångar | 56 | 74 | 133 | 160 | 158 | 108 | 155 | 157 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −5 | 22 | 60 | 37 | 29 | −23 | 16 | 17 |
| Eget kapital | 36 | 45 | 72 | 111 | 87 | 78 | 27 | 66 |
| Justerat eget kapital | 36 | 45 | 72 | 119 | 95 | 78 | 27 | 66 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 29 | 61 | 39 | 61 | 30 | 128 | 91 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 | 74 | 133 | 160 | 158 | 108 | 155 | 157 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 50 | 50 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 522 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Team Tiensuu AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 76 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -11,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 64,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 46 procent. Bolaget hör hemma i Sigtuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva markarbeten samt uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Simon Tiensuu (f. 2006) Styrelseledamot
- Jonas Barsk (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-07 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320) |
| Adress | Kivra: 559025-4610, 106 31, Stockholm Besök: Kivra: 559025-4610, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |