Aktiebolag Haninge
Team Svanlöv AB
60 sökningar
Omsättning 2025
6 mkr
+18,3 %Rörelsemarginal
8,7 %
+5,4 p.e.Soliditet
29,4 %
+2,7 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 034 | 5 099 | 5 572 | 6 749 | 5 249 | 5 026 | 6 626 | 6 522 |
| Rörelseresultat | 524 | 166 | 239 | 672 | 847 | −183 | 194 | −449 |
| Årets resultat | 112 | 7 | 52 | 145 | 757 | −295 | 167 | −581 |
| Eget kapital | 1 194 | 1 082 | 1 076 | 1 024 | 1 079 | 323 | 268 | 101 |
| Balansomslutning | 4 057 | 4 045 | 4 748 | 3 996 | 2 900 | 3 117 | 4 097 | 4 259 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 9 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 034 | 5 099 | 5 572 | 6 749 | 5 249 | 5 026 | 6 626 | 6 522 |
| Personalkostnader | 3 086 | 2 699 | 2 874 | 3 377 | 3 001 | 2 805 | 3 601 | 3 558 |
| Av- och nedskrivningar | 428 | 428 | 360 | 326 | 348 | 604 | 604 | 489 |
| Övriga externa kostnader | 2 002 | 1 928 | 2 285 | 2 425 | 1 817 | 2 000 | 2 228 | 2 924 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 122 | 186 | 51 | 764 | 200 | — | — |
| Rörelseresultat | 524 | 166 | 239 | 672 | 847 | −183 | 194 | −449 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 113 | 178 | 173 | 88 | 63 | 112 | 132 | 132 |
| Resultat efter finansiella poster | 412 | −12 | 66 | 585 | 784 | −295 | 167 | −581 |
| Bokslutsdispositioner | −270 | 20 | 0 | −400 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 30 | 2 | 14 | 39 | 28 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 112 | 7 | 52 | 145 | 757 | −295 | 167 | −581 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 883 | 3 310 | 3 738 | 2 890 | 2 027 | 2 639 | 3 285 | 3 402 |
| Kortfristiga fordringar | 1 093 | 669 | 806 | 815 | 644 | 461 | 739 | 857 |
| Kassa och bank | 81 | 66 | 204 | 291 | 229 | 17 | 73 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 174 | 734 | 1 010 | 1 106 | 873 | 478 | 812 | 857 |
| Summa tillgångar | 4 057 | 4 045 | 4 748 | 3 996 | 2 900 | 3 117 | 4 097 | 4 259 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 982 | 975 | 924 | 979 | 222 | 168 | 1 | 376 |
| Eget kapital | 1 194 | 1 082 | 1 076 | 1 024 | 1 079 | 323 | 268 | 101 |
| Justerat eget kapital | 1 710 | 1 384 | 1 394 | 1 342 | 1 079 | 323 | 268 | 101 |
| Obeskattade reserver | 650 | 380 | 400 | 400 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 860 | 1 348 | 1 920 | 1 200 | 284 | 1 066 | 1 680 | 1 921 |
| Kortfristiga skulder | 1 353 | 1 235 | 1 352 | 1 372 | 1 537 | 1 728 | 2 149 | 2 237 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 057 | 4 045 | 4 748 | 3 996 | 2 900 | 3 117 | 4 097 | 4 259 |
| Ställda säkerheter | 2 550 | 3 310 | 3 738 | 2 890 | 2 027 | 2 639 | 3 243 | 3 402 |
| Ansvarsförbindelser | 356 | 356 | 356 | 356 | 556 | 556 | 206 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 259 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Team Svanlöv AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 29,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva distribution och transportrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Eva Svanlöv (f. 1964) Styrelseledamot
- Kurt Erik Svanlöv (f. 1958) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Roger Andreas Ehrman (f. 1974) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-08-30 |
|---|---|
| Bransch | Bud- och kurirverksamhet (SNI 53202) |
| Adress | Ängsvägen 19, 136 48, Handen Besök: Ängsvägen 19, Handen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6362777 |