Aktiebolag Vallentuna
Tavireko AB
63 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
86,0 %
−0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 7 | 4 | 5 | 7 | 5 |
| Rörelseresultat | −22 | −14 | 0 | −76 | 1 | 5 | 7 | 5 |
| Årets resultat | 40 | 731 | 44 | 6 | 1 608 | 1 137 | 999 | 1 102 |
| Eget kapital | 4 434 | 5 394 | 4 663 | 4 619 | 4 863 | 3 255 | 2 118 | 1 169 |
| Balansomslutning | 5 155 | 6 270 | 6 177 | 6 116 | 6 595 | 4 322 | 2 825 | 1 437 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 7 | 4 | 5 | 7 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 14 | 0 | 83 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −22 | −14 | 0 | −76 | 1 | 5 | 7 | 5 |
| Ränteintäkter | 93 | 112 | 62 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 98 | 62 | −72 | 79 | −69 | 7 | 1 102 |
| Bokslutsdispositioner | −19 | 840 | 0 | 100 | −652 | −514 | −426 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 600 | 2 050 | 1 700 | 0 |
| Skatt | 12 | 207 | 17 | 23 | 419 | 330 | 282 | 1 |
| Årets resultat | 40 | 731 | 44 | 6 | 1 608 | 1 137 | 999 | 1 102 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 2 300 | 1 543 | 1 170 | 243 | 243 |
| Kortfristiga fordringar | 470 | 688 | 685 | 649 | 4 144 | 2 254 | 2 490 | 1 110 |
| Kassa och bank | 2 385 | 3 282 | 3 192 | 3 167 | 908 | 898 | 92 | 83 |
| Omsättningstillgångar | 2 855 | 3 970 | 3 877 | 3 816 | 5 052 | 3 152 | 2 582 | 1 194 |
| Summa tillgångar | 5 155 | 6 270 | 6 177 | 6 116 | 6 595 | 4 322 | 2 825 | 1 437 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 344 | 4 613 | 4 569 | 4 563 | 3 205 | 2 068 | 1 069 | 17 |
| Eget kapital | 4 434 | 5 394 | 4 663 | 4 619 | 4 863 | 3 255 | 2 118 | 1 169 |
| Justerat eget kapital | 4 967 | 5 912 | 5 848 | 5 804 | 6 127 | 4 001 | 2 456 | 1 169 |
| Obeskattade reserver | 671 | 652 | 1 492 | 1 492 | 1 592 | 940 | 426 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 224 | 22 | 5 | 140 | 127 | 281 | 268 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 155 | 6 270 | 6 177 | 6 116 | 6 595 | 4 322 | 2 825 | 1 437 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva revisionsverksamhet, äga och förvalta värdepapper samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cajsa Marcelius (f. 1971) Styrelseledamot
- Mikael Larsson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-20 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Sunnerstavägen 134, 186 70, Brottby Besök: Sunnerstavägen 134, Brottby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |