Aktiebolag Uddevalla
Taussons Rör AB
213 sökningar
Omsättning 2025
19,2 mkr
+11,3 %Rörelsemarginal
10,5 %
−1,3 p.e.Soliditet
47,1 %
+0,2 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 218 | 17 268 | 19 023 | 19 654 | 16 230 |
| Rörelseresultat | 2 011 | 2 028 | 1 821 | 1 612 | 1 742 |
| Årets resultat | 1 583 | 1 331 | 1 415 | 1 652 | 1 297 |
| Eget kapital | 2 730 | 2 646 | 3 015 | 2 224 | 3 573 |
| Balansomslutning | 7 811 | 7 678 | 8 401 | 9 138 | 8 280 |
| Anställda | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 218 | 17 268 | 19 023 | 19 654 | 16 230 |
| Personalkostnader | 4 375 | 4 309 | 4 314 | 4 308 | 4 017 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 42 | 37 | 9 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 1 540 | 1 554 | 1 524 | 1 511 | 1 384 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 240 | −9 335 | −11 327 | −12 214 | −9 080 |
| Rörelseresultat | 2 011 | 2 028 | 1 821 | 1 612 | 1 742 |
| Ränteintäkter | 4 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 12 | 6 | 6 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 015 | 2 018 | 1 815 | 1 606 | 1 739 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | −323 | −18 | 497 | −83 |
| Skatt | 436 | 364 | 382 | 450 | 359 |
| Årets resultat | 1 583 | 1 331 | 1 415 | 1 652 | 1 297 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 144 | 173 | 155 | 23 | 31 |
| Varulager | 19 | 19 | 20 | 19 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 3 638 | 4 485 | 5 445 | 6 050 | 3 494 |
| Kassa och bank | 4 010 | 3 001 | 2 781 | 3 046 | 4 735 |
| Omsättningstillgångar | 7 667 | 7 505 | 8 246 | 9 116 | 8 249 |
| Summa tillgångar | 7 811 | 7 678 | 8 401 | 9 138 | 8 280 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 047 | 1 215 | 1 500 | 472 | 2 176 |
| Eget kapital | 2 730 | 2 646 | 3 015 | 2 224 | 3 573 |
| Justerat eget kapital | 3 683 | 3 603 | 3 715 | 2 910 | 4 654 |
| Obeskattade reserver | 1 200 | 1 205 | 882 | 864 | 1 361 |
| Kortfristiga skulder | 3 881 | 3 827 | 4 504 | 6 050 | 3 346 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 811 | 7 678 | 8 401 | 9 138 | 8 280 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Taussons Rör AB 19,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 47,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Uddevalla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva VVS-(vatten, värme, sanitet) installationer samt försäljning av VVS artiklar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johnny Tausson (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Karl Tausson (f. 1996) Styrelseledamot
- Teodor Tausson (f. 1998) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Joachim Björklund (f. 1992) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Tausson Holding AB (559358-6935) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tausson Holding AB (559358-6935) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-01-16 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Hultebacken 4, 451 34, Uddevalla Besök: Hultebacken 4, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-3591901 |