Aktiebolag Värmdö
Tärnsten Holding AB
451 sökningar
Omsättning 2025
365 tkr
−87,6 %Rörelsemarginal
-58,6 %
−53,3 p.e.Soliditet
76,4 %
−0,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 365 | 2 935 | 1 000 | 3 503 | 10 770 | 1 695 | 2 100 |
| Rörelseresultat | −214 | −155 | −1 203 | −117 | 1 485 | −156 | 367 |
| Årets resultat | −263 | −218 | −793 | −2 | 860 | −146 | 277 |
| Eget kapital | 869 | 1 131 | 1 549 | 2 542 | 2 543 | 749 | 895 |
| Balansomslutning | 1 137 | 1 479 | 2 306 | 4 041 | 5 822 | 1 826 | 2 132 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 365 | 2 935 | 1 000 | 3 503 | 10 770 | 1 695 | 2 100 |
| Personalkostnader | 69 | 181 | 50 | 266 | 95 | 131 | 46 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 131 | 12 | 41 | 26 | 8 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 481 | 579 | 501 | 649 | 422 | 329 | 57 |
| Övriga rörelseposter, netto | 30 | −2 199 | −1 640 | −2 664 | −8 742 | −1 383 | −1 630 |
| Rörelseresultat | −214 | −155 | −1 203 | −117 | 1 485 | −156 | 367 |
| Räntekostnader | 50 | 63 | 58 | 71 | 53 | 44 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −263 | −218 | −1 261 | −188 | 1 432 | −200 | 366 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 495 | 200 | −347 | 53 | −53 |
| Skatt | 0 | 0 | 27 | 13 | 225 | 0 | 35 |
| Årets resultat | −263 | −218 | −793 | −2 | 860 | −146 | 277 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 38 | 638 | 46 | 218 | 83 | 125 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 1 351 | 966 | 2 020 | 750 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 337 | 676 | 315 | 476 | 2 805 | 70 | 1 907 |
| Kassa och bank | 762 | 165 | 594 | 2 381 | 914 | 881 | 225 |
| Omsättningstillgångar | 1 100 | 841 | 2 261 | 3 823 | 5 739 | 1 701 | 2 132 |
| Summa tillgångar | 1 137 | 1 479 | 2 306 | 4 041 | 5 822 | 1 826 | 2 132 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 082 | 1 299 | 2 292 | 2 494 | 1 633 | 845 | 568 |
| Eget kapital | 869 | 1 131 | 1 549 | 2 542 | 2 543 | 749 | 895 |
| Justerat eget kapital | 869 | 1 131 | 1 549 | 2 935 | 3 095 | 749 | 938 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 495 | 695 | 0 | 54 |
| Långfristiga skulder | 0 | 39 | 129 | 747 | 600 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 268 | 309 | 628 | 257 | 1 984 | 1 077 | 1 183 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 137 | 1 479 | 2 306 | 4 041 | 5 822 | 1 826 | 2 132 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 026 granskade bolag ligger Tärnsten Holding AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 365 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -58,6 procent, och soliditeten var hög — 76,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 88 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Värmdö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvalta aktier & andelar, äga fast egendom och bedriva inköp samt försäljning av bilar, motorcyklar, båtar och övriga fordon samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jesper Isby (f. 1990) Styrelseledamot
- Annika Isby (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-06 |
|---|---|
| Bransch | Handel med egna fastigheter (SNI 68110) |
| Adress | Stadsvallsvägen 3, 139 51, Värmdö Besök: Stadsvallsvägen 3, Värmdö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |