Aktiebolag Höganäs
Tapiri AB
36 sökningar
Omsättning 2025
711 tkr
+77,8 %Rörelsemarginal
42,8 %
+3,3 p.e.Soliditet
58,3 %
−4,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 711 | 400 | 726 | 463 |
| Rörelseresultat | 304 | 158 | 512 | 375 |
| Årets resultat | 179 | 238 | 406 | 223 |
| Eget kapital | 275 | 306 | 467 | 248 |
| Balansomslutning | 472 | 491 | 834 | 507 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 711 | 400 | 726 | 463 |
| Personalkostnader | 40 | 20 | 27 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 367 | 222 | 187 | 71 |
| Rörelseresultat | 304 | 158 | 512 | 375 |
| Ränteintäkter | 1 | 50 | 0 | — |
| Räntekostnader | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 302 | 207 | 512 | 375 |
| Bokslutsdispositioner | −76 | 94 | 0 | −94 |
| Skatt | 47 | 63 | 106 | 58 |
| Årets resultat | 179 | 238 | 406 | 223 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 93 | 154 | 535 | 327 |
| Kassa och bank | 379 | 337 | 299 | 180 |
| Omsättningstillgångar | 472 | 491 | 834 | 507 |
| Summa tillgångar | 472 | 491 | 834 | 507 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 71 | 43 | 36 | 0 |
| Eget kapital | 275 | 306 | 467 | 248 |
| Justerat eget kapital | 335 | 306 | 542 | 323 |
| Obeskattade reserver | 76 | 0 | 94 | 94 |
| Kortfristiga skulder | 121 | 185 | 273 | 165 |
| Summa eget kapital och skulder | 472 | 491 | 834 | 507 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 188 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tapiri AB över mittlinjen sett till omsättning, med 711 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 42,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 58,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 78 procent. Bolaget hör hemma i Höganäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom vård, mental träning, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Engevall (f. 1965) Styrelseledamot
- Viveca Engevall (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-07 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Stenestad 2462, 268 76, Kågeröd Besök: Stenestad 2462, Kågeröd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |