Aktiebolag Tanum 72 sökningar
Tanums Gräventreprenad AB
Mark- och grundarbeten
3,7 mkr
+33,0 %-2,8 %
−7,6 p.e.13,0 %
−0,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 737 | 2 809 | 3 819 | 2 906 | 3 033 | 2 226 | 2 139 |
| Rörelseresultat | −104 | 135 | 485 | −14 | 132 | −181 | −149 |
| Årets resultat | 7 | 5 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 |
| Eget kapital | 359 | 352 | 347 | 346 | 345 | 345 | 343 |
| Balansomslutning | 2 756 | 2 620 | 3 291 | 1 014 | 1 521 | 2 117 | 2 819 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 737 | 2 809 | 3 819 | 2 906 | 3 033 | 2 226 | 2 139 |
| Personalkostnader | 964 | 894 | 949 | 747 | 756 | 579 | 561 |
| Av- och nedskrivningar | 415 | 547 | 501 | 517 | 540 | 528 | 475 |
| Övriga externa kostnader | 964 | 817 | 871 | 633 | 647 | 588 | 609 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 498 | −416 | −1 013 | −1 023 | −958 | −712 | −643 |
| Rörelseresultat | −104 | 135 | 485 | −14 | 132 | −181 | −149 |
| Ränteintäkter | 0 | 9 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 88 | 99 | 55 | 20 | 36 | 56 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | −192 | 45 | 430 | −34 | 96 | −238 | −211 |
| Bokslutsdispositioner | 200 | −35 | −426 | 37 | −95 | 240 | 213 |
| Skatt | 2 | 5 | 3 | 2 | 1 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 7 | 5 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 997 | 2 000 | 2 547 | 814 | 1 311 | 1 762 | 2 517 |
| Kortfristiga fordringar | 379 | 227 | 744 | 151 | 211 | 355 | 301 |
| Kassa och bank | 380 | 393 | 0 | 49 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 758 | 620 | 744 | 200 | 211 | 355 | 301 |
| Summa tillgångar | 2 756 | 2 620 | 3 291 | 1 014 | 1 521 | 2 117 | 2 819 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 252 | 247 | 246 | 245 | 245 | 243 | 241 |
| Eget kapital | 359 | 352 | 347 | 346 | 345 | 345 | 343 |
| Justerat eget kapital | 685 | 837 | 804 | 465 | 493 | 418 | 607 |
| Obeskattade reserver | 411 | 611 | 576 | 150 | 187 | 92 | 332 |
| Långfristiga skulder | 1 019 | 1 001 | 1 449 | 62 | 124 | 461 | 1 054 |
| Kortfristiga skulder | 967 | 656 | 919 | 456 | 865 | 1 219 | 1 090 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 756 | 2 620 | 3 291 | 1 014 | 1 521 | 2 117 | 2 819 |
| Ställda säkerheter | 2 065 | 1 911 | 2 240 | 200 | 1 262 | 1 701 | 2 118 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tanums Gräventreprenad AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -2,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 13,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 33 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Tanum.
Bolaget ska bedriva entreprenad inom bygg- och markarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ronnie Liljebjörn (f. 1973) Verkställande direktör
- Stefan Larsson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Ronnie Liljebjörn (f. 1973) Styrelseledamot
- Magnus Edlund (f. 1968) Styrelseledamot
- Hans Lundgren (f. 1982) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-11 |
|---|---|
| Adress | Tegneby 10, 457 93, Tanumshede Besök: Tegneby 10, Tanumshede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |