Aktiebolag Stockholm
Tandsam värdeutrustning AB
52 sökningar
Omsättning 2025
31 tkr
+14,8 %Rörelsemarginal
-383,9 %
Soliditet
6,2 %
−0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 31 | 27 | 37 | 0 | 55 | 148 | 168 | 94 |
| Rörelseresultat | −119 | 4 | −3 | 1 | 0 | 19 | −113 | 0 |
| Årets resultat | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 54 | 51 | 51 | 51 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balansomslutning | 866 | 750 | 529 | 501 | 418 | 456 | 466 | 428 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 | 27 | 37 | 0 | 55 | 148 | 168 | 94 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 95 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 129 | 85 | 162 | 46 | 47 | 140 | 174 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | −21 | 62 | 122 | — | −8 | 108 | −12 | −1 |
| Rörelseresultat | −119 | 4 | −3 | 1 | 0 | 19 | −113 | 0 |
| Ränteintäkter | 3 | 1 | 5 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 4 | 1 | 1 | 0 | 19 | 10 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −122 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | −48 | 0 |
| Koncernbidrag | 125 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 0 |
| Årets resultat | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 493 | 431 | 263 | 263 | 235 | 235 | 322 | 236 |
| Kortfristiga fordringar | 366 | 316 | 265 | 237 | 183 | 174 | 143 | 174 |
| Kassa och bank | 7 | 3 | 1 | 1 | 0 | 47 | 1 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 373 | 319 | 266 | 238 | 183 | 222 | 144 | 193 |
| Summa tillgångar | 866 | 750 | 529 | 501 | 418 | 456 | 466 | 428 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 54 | 51 | 51 | 51 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Justerat eget kapital | 54 | 51 | 51 | 51 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Långfristiga skulder | 19 | 19 | 19 | 18 | 19 | 19 | 140 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 793 | 680 | 459 | 432 | 349 | 387 | 276 | 378 |
| Summa eget kapital och skulder | 866 | 750 | 529 | 501 | 418 | 456 | 466 | 428 |
| Ställda säkerheter | 0 | 300 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 397 granskade bolag ligger Tandsam värdeutrustning AB strax under mitten räknat på omsättning, med 31 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -383,9 procent, och soliditeten var låg — 6,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 15 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tandvård, utveckla tjänster och produkter samt bedriva utbildning inom sjuk- och hälsovård, bedriva handel med tandläkarutrustning, uthyrning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lennart Avesten (f. 1966) Styrelseledamot
- Leif Björn (f. 1959) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | TANDSAM AB (559113-3268) |
|---|---|
| Koncernmoder | TANDSAM AB (559113-3268) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (SNI 77390) |
| Adress | Luntmakargatan 93, nb, 113 51, Stockholm Besök: Luntmakargatan 93 NB, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |