Aktiebolag Stockholm
Tandregleringen Alvik AB
68 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
−8,2 %Rörelsemarginal
30,7 %
−11,6 p.e.Soliditet
85,3 %
−6,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 939 | 5 380 | 4 605 | 2 497 | 4 890 |
| Rörelseresultat | 1 517 | 2 275 | 2 731 | 165 | 1 704 |
| Årets resultat | 1 232 | 2 627 | 2 218 | 1 318 | 1 125 |
| Eget kapital | 16 351 | 15 119 | 13 492 | 11 273 | 9 956 |
| Balansomslutning | 19 173 | 16 432 | 13 840 | 11 561 | 11 917 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 939 | 5 380 | 4 605 | 2 497 | 4 890 |
| Personalkostnader | 1 405 | 1 253 | 1 120 | 1 230 | 1 115 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 47 | 115 | 68 | 68 |
| Övriga externa kostnader | 681 | 854 | 592 | 685 | 630 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 289 | −951 | −47 | −349 | −1 373 |
| Rörelseresultat | 1 517 | 2 275 | 2 731 | 165 | 1 704 |
| Ränteintäkter | 70 | 1 037 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 1 | 0 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 581 | 3 311 | 2 764 | 70 | 1 722 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 1 644 | −300 |
| Skatt | 349 | 684 | 545 | 396 | 297 |
| Årets resultat | 1 232 | 2 627 | 2 218 | 1 318 | 1 125 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 435 | 10 056 | 8 089 | 6 031 | 5 074 |
| Kortfristiga fordringar | 828 | 1 007 | 2 342 | 4 944 | 4 942 |
| Kassa och bank | 2 910 | 5 369 | 3 409 | 586 | 1 901 |
| Omsättningstillgångar | 3 738 | 6 376 | 5 751 | 5 531 | 6 842 |
| Summa tillgångar | 19 173 | 16 432 | 13 840 | 11 561 | 11 917 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 15 019 | 12 392 | 11 174 | 9 855 | 8 731 |
| Eget kapital | 16 351 | 15 119 | 13 492 | 11 273 | 9 956 |
| Justerat eget kapital | 16 351 | 15 119 | 13 492 | 11 273 | 11 261 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 644 |
| Kortfristiga skulder | 2 822 | 1 313 | 348 | 288 | 317 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 173 | 16 432 | 13 840 | 11 561 | 11 917 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tandregleringen Alvik AB 4,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,7 procent, och soliditeten var hög — 85,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver all typ av tandvård i form av lagningar, rotfyllningar, tandborttagningar, flytta tänder med hjälp av fast tandställning samt läkarverksamhet och och konsultationer och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Penelope Ghosn (f. 1975) Styrelseledamot
- Josef Sayegh (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Christian Kromnér (f. 1979) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Tandregleringen Alvik AB (556783-9062) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-06-11 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Spångavägen 163, 168 57, Bromma Besök: Ångermannagatan 172, Vällingby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 08-373122 |