Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Tandläkarna Drottninggatan AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tandläkarna Drottninggatan AB ökade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 744 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 22,4 procent, mot branschmedianens 15,7 procent.
Soliditeten ligger på 81,8 procent — branschens median är 56,2 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Tandläkarverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 140 | 641 | 78 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 426 | 629 | 32 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 442 | 744 | 41 % |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 238 | 744 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 % | 401 | 744 | 46 % |
| Soliditet | 81,8 % | 102 | 744 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 529 tkr | 374 | 744 | 50 % |
| Rörelseresultat per anställd | 343 tkr | 259 | 744 | 65 % |
| Nettoomsättning | 13 760 tkr | 180 | 744 | 76 % |
| Rörelseresultat | 3 089 tkr | 143 | 744 | 81 % |
| Antal anställda | 9 | 142 | 744 | 81 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 446 | 1 785 | 75 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 940 | 1 762 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 1 194 | 2 127 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 112 | 2 127 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 % | 673 | 2 127 | 68 % |
| Soliditet | 81,8 % | 58 | 2 127 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 529 tkr | 1 318 | 2 127 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 343 tkr | 333 | 2 127 | 84 % |
| Nettoomsättning | 13 760 tkr | 1 074 | 2 127 | 50 % |
| Rörelseresultat | 3 089 tkr | 398 | 2 127 | 81 % |
| Antal anställda | 9 | 830 | 2 127 | 61 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 762 | 70 189 | 70 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 37 033 | 69 145 | 46 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 50 688 | 87 530 | 42 % |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | 6 810 | 87 448 | 92 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 % | 28 288 | 87 549 | 68 % |
| Soliditet | 81,8 % | 3 340 | 87 505 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 529 tkr | 56 203 | 87 550 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | 343 tkr | 17 112 | 87 550 | 80 % |
| Nettoomsättning | 13 760 tkr | 48 534 | 87 550 | 45 % |
| Rörelseresultat | 3 089 tkr | 20 390 | 87 550 | 77 % |
| Antal anställda | 9 | 37 397 | 87 550 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .