Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Tandläkare Ulla Alvinberg AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tandläkare Ulla Alvinberg AB ökade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 746 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 8,7 procent, mot branschmedianens 16,0 procent.
Soliditeten ligger på 44,5 procent — branschens median är 66,3 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Tandläkarverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,3 % | 276 | 746 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 556 | 746 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 290 | 746 | 61 % |
| Soliditet | 44,5 % | 594 | 745 | 20 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 424 tkr | 449 | 746 | 40 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 540 | 746 | 28 % |
| Nettoomsättning | 8 543 tkr | 370 | 746 | 50 % |
| Rörelseresultat | 743 tkr | 522 | 746 | 30 % |
| Antal anställda | 6 | 289 | 746 | 61 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,3 % | 3 741 | 10 565 | 65 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 3 498 | 10 555 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 2 107 | 10 566 | 80 % |
| Soliditet | 44,5 % | 5 505 | 10 541 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 424 tkr | 7 261 | 10 566 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 4 718 | 10 566 | 55 % |
| Nettoomsättning | 8 543 tkr | 7 695 | 10 566 | 27 % |
| Rörelseresultat | 743 tkr | 5 415 | 10 566 | 49 % |
| Antal anställda | 6 | 6 131 | 10 566 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +8,3 % | 31 099 | 87 564 | 64 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 30 211 | 87 488 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 17 669 | 87 583 | 80 % |
| Soliditet | 44,5 % | 45 500 | 87 407 | 48 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 424 tkr | 60 487 | 87 584 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 40 205 | 87 584 | 54 % |
| Nettoomsättning | 8 543 tkr | 63 676 | 87 584 | 27 % |
| Rörelseresultat | 743 tkr | 45 902 | 87 584 | 48 % |
| Antal anställda | 6 | 51 170 | 87 584 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .