Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Tandläkare Martin AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tandläkare Martin AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 745 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 7,5 procent, mot branschmedianens 15,7 procent.
Soliditeten ligger på 52,3 procent — branschens median är 56,5 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Tandläkarverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 566 | 642 | 12 % | |
| Värdeförändring | +59,0 % | 147 | 630 | 77 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 509 | 745 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 572 | 745 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 % | 385 | 745 | 48 % |
| Soliditet | 52,3 % | 420 | 745 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 257 tkr | 567 | 745 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 94 tkr | 575 | 745 | 23 % |
| Nettoomsättning | 3 770 tkr | 709 | 745 | 5 % |
| Rörelseresultat | 282 tkr | 630 | 745 | 15 % |
| Antal anställda | 3 | 598 | 745 | 20 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 393 | 1 633 | 15 % | |
| Värdeförändring | +59,0 % | 248 | 1 614 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 1 366 | 2 068 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 765 | 2 067 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 % | 587 | 2 068 | 72 % |
| Soliditet | 52,3 % | 543 | 2 067 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 257 tkr | 1 614 | 2 068 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 94 tkr | 1 090 | 2 068 | 47 % |
| Nettoomsättning | 3 770 tkr | 2 007 | 2 068 | 3 % |
| Rörelseresultat | 282 tkr | 1 434 | 2 068 | 31 % |
| Antal anställda | 3 | 1 794 | 2 068 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 729 | 70 454 | 15 % | |
| Värdeförändring | +59,0 % | 12 175 | 69 406 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,7 % | 55 957 | 87 544 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 34 296 | 87 457 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 % | 26 901 | 87 563 | 69 % |
| Soliditet | 52,3 % | 25 757 | 87 519 | 71 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 257 tkr | 67 194 | 87 564 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 94 tkr | 45 655 | 87 564 | 48 % |
| Nettoomsättning | 3 770 tkr | 84 924 | 87 564 | 3 % |
| Rörelseresultat | 282 tkr | 59 168 | 87 564 | 32 % |
| Antal anställda | 3 | 76 653 | 87 564 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .