Aktiebolag Södertälje
TÄLJEKEEPERS AB
131 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−22,5 %Rörelsemarginal
-0,1 %
−0,4 p.e.Soliditet
25,1 %
+11,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 106 | 1 427 | 1 157 | 1 787 | 1 448 |
| Rörelseresultat | −1 | 5 | −235 | −2 | −85 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −235 | −3 | −90 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 52 |
| Balansomslutning | 199 | 362 | 368 | 596 | 621 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 106 | 1 427 | 1 157 | 1 787 | 1 448 |
| Personalkostnader | 139 | 97 | 213 | 413 | 222 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 232 | 302 | 291 | 291 | 223 |
| Övriga rörelseposter, netto | −730 | −1 017 | −882 | −1 079 | −1 080 |
| Rörelseresultat | −1 | 5 | −235 | −2 | −85 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | −235 | −3 | −90 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −235 | −3 | −90 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 | 9 | 14 | 20 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 106 | 308 | 314 | 539 | 382 |
| Kassa och bank | 90 | 45 | 40 | 37 | 214 |
| Omsättningstillgångar | 196 | 353 | 354 | 576 | 596 |
| Summa tillgångar | 199 | 362 | 368 | 596 | 621 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | −1 | 3 | 92 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 52 |
| Justerat eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 52 |
| Kortfristiga skulder | 149 | 312 | 318 | 546 | 569 |
| Summa eget kapital och skulder | 199 | 362 | 368 | 596 | 621 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 236 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte TÄLJEKEEPERS AB 1,1 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -0,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 25,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva ordningshållning, säkerhet, friskvård och skönhetsvård samt därmed förenlig verksamhet. Jakt och skytte samt all förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kim Olsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Kurt Harald Olsson (f. 1944) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010) |
| Adress | Molstabergs säteri 34, 153 96, Mölnbo Besök: Molstabergs Säteri 34, Mölnbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6185710 |