Aktiebolag Stockholm
Tal & Skrift Stockholm AB
104 sökningar
Omsättning 2025
78 tkr
+105,3 %Rörelsemarginal
-35,9 %
Soliditet
97,4 %
−1,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 78 | 38 | 52 | 97 | 116 | 259 | 588 | 321 |
| Rörelseresultat | −28 | −55 | −103 | 8 | 26 | 107 | 287 | −18 |
| Årets resultat | −26 | −17 | −11 | 70 | 59 | 127 | 211 | −5 |
| Eget kapital | 743 | 978 | 995 | 1 006 | 936 | 877 | 750 | 658 |
| Balansomslutning | 763 | 991 | 1 030 | 1 112 | 1 118 | 1 124 | 1 186 | 957 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 78 | 38 | 52 | 97 | 116 | 259 | 588 | 321 |
| Personalkostnader | 9 | 0 | 8 | 1 | 3 | 58 | 133 | 192 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 11 | 5 | 5 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 76 | 78 | 119 | 75 | 73 | 84 | 136 | 138 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 | −10 | −23 | −8 | −3 | −5 | −27 | −2 |
| Rörelseresultat | −28 | −55 | −103 | 8 | 26 | 107 | 287 | −18 |
| Ränteintäkter | 2 | 17 | 19 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −37 | −85 | 11 | 25 | 106 | 287 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 20 | 74 | 80 | 51 | 58 | −15 | 17 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 20 | 17 | 37 | 60 | 3 |
| Årets resultat | −26 | −17 | −11 | 70 | 59 | 127 | 211 | −5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | 6 | 11 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 53 | 37 | 45 | 53 | 21 | 25 | 121 |
| Kassa och bank | 749 | 933 | 983 | 1 052 | 1 045 | 1 096 | 1 151 | 821 |
| Omsättningstillgångar | 763 | 986 | 1 020 | 1 097 | 1 098 | 1 118 | 1 176 | 942 |
| Summa tillgångar | 763 | 991 | 1 030 | 1 112 | 1 118 | 1 124 | 1 186 | 957 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 669 | 895 | 906 | 836 | 777 | 650 | 439 | 563 |
| Eget kapital | 743 | 978 | 995 | 1 006 | 936 | 877 | 750 | 658 |
| Justerat eget kapital | 743 | 978 | 1 011 | 1 081 | 1 074 | 1 056 | 975 | 871 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 20 | 94 | 174 | 225 | 283 | 268 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 13 | 15 | 12 | 8 | 22 | 153 | 31 |
| Summa eget kapital och skulder | 763 | 991 | 1 030 | 1 112 | 1 118 | 1 124 | 1 186 | 957 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 395 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tal & Skrift Stockholm AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 78 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -35,9 procent, och soliditeten var hög — 97,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 105 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva journalistisk, publicistisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet samt textilhantverk.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mats-Eric Nilsson (f. 1955) Styrelseledamot
- Anna Karin Strand Nilsson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110) |
| Adress | Katarina Bangata 21, 3 tr, 116 39, Stockholm Besök: Katarina Bangata 21 3 TR, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |