Aktiebolag Svedala
Taktmyra AB
95 sökningar
Omsättning 2024
12,2 mkr
+202,0 %Rörelsemarginal
0,1 %
+16,1 p.e.Soliditet
5,6 %
−3,6 p.e.Anställda
6
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 248 | 4 056 | 7 637 | 12 673 | 1 146 |
| Rörelseresultat | 8 | −649 | 18 | 593 | 165 |
| Årets resultat | −28 | −661 | 12 | 556 | 148 |
| Eget kapital | 102 | 130 | 791 | 779 | 223 |
| Balansomslutning | 1 831 | 1 414 | 2 676 | 3 992 | 863 |
| Anställda | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 248 | 4 056 | 7 637 | 12 673 | 1 146 |
| Personalkostnader | 6 176 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 214 | 195 | 190 | 153 | 153 |
| Övriga externa kostnader | 5 951 | 3 789 | 7 450 | 11 936 | 1 242 |
| Övriga rörelseposter, netto | 101 | −721 | — | — | 414 |
| Rörelseresultat | 8 | −649 | 18 | 593 | 165 |
| Ränteintäkter | 0 | 6 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 18 | 3 | 23 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −661 | 15 | 570 | 148 |
| Skatt | 0 | 0 | 3 | 14 | 0 |
| Årets resultat | −28 | −661 | 12 | 556 | 148 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 049 | 1 016 | 1 196 | 428 | 580 |
| Kortfristiga fordringar | 600 | 282 | 1 332 | 1 153 | 283 |
| Kassa och bank | 182 | 116 | 148 | 2 411 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 782 | 398 | 1 480 | 3 564 | 283 |
| Summa tillgångar | 1 831 | 1 414 | 2 676 | 3 992 | 863 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 30 | 691 | 679 | 123 | −25 |
| Eget kapital | 102 | 130 | 791 | 779 | 223 |
| Justerat eget kapital | 102 | 130 | 791 | 779 | 223 |
| Kortfristiga skulder | 1 729 | 1 284 | 1 885 | 3 213 | 640 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 831 | 1 414 | 2 676 | 3 992 | 863 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Taktmyra AB 12,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,1 procent, och soliditeten var låg — 5,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 202 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Svedala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är uthyrning av mark- och anläggningsmaskiner, värdering av maskiner och verktyg , försäljning av maskiner och verktyg via auktioner, utföra mark och anläggningsareten samt därmed därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marie Berglund (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Philip Berglund (f. 1987) Styrelseledamot
- Evelina Eyermann (f. 1990) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Bogesholmsvägen 3, 244 39, Kävlinge Besök: Bogesholmsvägen 3, Kävlinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |