Aktiebolag Huddinge 115 sökningar
Takes Two AB
Reklambyråverksamhet
Omsättning 2025
35 tkr
−59,8 %Rörelsemarginal
-211,4 %
−33,3 p.e.Soliditet
93,1 %
−2,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 35 | 87 | 865 | 686 | 920 | 806 | 528 | 493 |
| Rörelseresultat | −74 | −155 | 4 | −60 | 21 | 141 | 22 | 1 |
| Årets resultat | −74 | −151 | 5 | −16 | 2 | 114 | 14 | 0 |
| Eget kapital | 203 | 277 | 428 | 423 | 440 | 438 | 324 | 310 |
| Balansomslutning | 218 | 290 | 706 | 678 | 772 | 829 | 480 | 483 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 | 87 | 865 | 686 | 920 | 806 | 528 | 493 |
| Personalkostnader | 0 | 65 | 692 | 631 | 732 | 571 | 394 | 342 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 22 | 22 | 8 | 5 | 3 | 10 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 91 | 156 | 231 | 144 | 182 | 100 | 123 | 170 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 | 84 | 37 | 20 | 9 | 21 | 30 |
| Rörelseresultat | −74 | −155 | 4 | −60 | 21 | 141 | 22 | 1 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 1 | 3 | 5 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −74 | −151 | 10 | −62 | 18 | 140 | 22 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 45 | −10 | −35 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 5 | 0 | 6 | −9 | 8 | 2 |
| Årets resultat | −74 | −151 | 5 | −16 | 2 | 114 | 14 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 | 26 | 34 | 56 | 17 | 0 | 3 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 137 | 69 | 261 | 242 | 202 | 233 | 197 |
| Kassa och bank | 102 | 127 | 603 | 361 | 513 | 627 | 243 | 273 |
| Omsättningstillgångar | 209 | 264 | 672 | 622 | 755 | 829 | 477 | 470 |
| Summa tillgångar | 218 | 290 | 706 | 678 | 772 | 829 | 480 | 483 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 163 | 314 | 309 | 325 | 324 | 210 | 196 | 196 |
| Eget kapital | 203 | 277 | 428 | 423 | 440 | 438 | 324 | 310 |
| Justerat eget kapital | 203 | 277 | 428 | 423 | 476 | 466 | 324 | 310 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 35 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 13 | 278 | 255 | 287 | 356 | 156 | 173 |
| Summa eget kapital och skulder | 218 | 290 | 706 | 678 | 772 | 829 | 480 | 483 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 835 granskade bolag ligger Takes Two AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 35 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -211,4 procent, och soliditeten var hög — 93,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 60 procent. Bolaget hör hemma i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva snickeri-, byggnadsrörelse och fastighetsför- valtning jämte därmed förenlig verksamhet, konsultverksamhet inom marknadsföring och management jämte därmed förenlig verksamhet, samt konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Malmberg (f. 1968) Styrelseledamot
- Mari Helen Malmberg (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1970-06-15 |
|---|---|
| Adress | Kråkbärsvägen 52, 142 64, Trångsund Besök: Kråkbärsvägen 52, Trångsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |