Aktiebolag Stockholm
TAKEAWAYSTHLM AB
37 sökningar
1,5 mkr
+149,7 %16,0 %
+23,9 p.e.70,0 %
−15,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 453 | 582 | 1 143 | 1 631 | 1 573 | 1 513 | 971 |
| Rörelseresultat | 233 | −46 | 37 | 327 | 208 | 608 | 914 |
| Årets resultat | 193 | −40 | 34 | 256 | 162 | 475 | 712 |
| Eget kapital | 1 091 | 898 | 1 038 | 1 205 | 1 149 | 1 187 | 762 |
| Balansomslutning | 1 559 | 1 055 | 1 419 | 1 815 | 1 669 | 1 938 | 1 197 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 453 | 582 | 1 143 | 1 631 | 1 573 | 1 513 | 971 |
| Personalkostnader | 1 085 | 516 | 981 | 1 203 | 1 252 | 822 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 84 | 102 | 89 | 103 | 76 | 44 |
| Övriga rörelseposter, netto | −70 | −28 | −23 | −12 | −10 | — | −13 |
| Rörelseresultat | 233 | −46 | 37 | 327 | 208 | 608 | 914 |
| Ränteintäkter | 2 | 6 | 11 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 235 | −40 | 45 | 325 | 207 | 608 | 914 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −202 |
| Skatt | 42 | 0 | 11 | 69 | 45 | 132 | 0 |
| Årets resultat | 193 | −40 | 34 | 256 | 162 | 475 | 712 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 414 | 932 | 329 | 455 | 258 | 830 | 200 |
| Kassa och bank | 1 145 | 123 | 1 090 | 1 360 | 1 411 | 1 108 | 997 |
| Omsättningstillgångar | 1 559 | 1 055 | 1 419 | 1 815 | 1 669 | 1 938 | 1 197 |
| Summa tillgångar | 1 559 | 1 055 | 1 419 | 1 815 | 1 669 | 1 938 | 1 197 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 848 | 888 | 954 | 899 | 937 | 662 | 0 |
| Eget kapital | 1 091 | 898 | 1 038 | 1 205 | 1 149 | 1 187 | 762 |
| Justerat eget kapital | 1 091 | 898 | 1 038 | 1 205 | 1 149 | 1 187 | 762 |
| Kortfristiga skulder | 468 | 157 | 381 | 610 | 520 | 751 | 435 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 559 | 1 055 | 1 419 | 1 815 | 1 669 | 1 938 | 1 197 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 408 granskade bolag ligger TAKEAWAYSTHLM AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 16,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 70,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 150 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska vara verksamt inom TV-produktion, drama, reklam, skrivuppdrag, konstnärliga uppdrag, scenografi och rekvisita samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ylva Hultén Högberg (f. 1966) Verkställande direktör
- Mathilda Högberg (f. 1998) Ordförande, Styrelseledamot
- Ylva Hultén Högberg (f. 1966) Styrelseledamot
- Klara Högberg (f. 2000) Styrelseledamot
- Klara Högberg (f. 2000) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Fatbursgatan 2, 118 54, Stockholm Besök: Fatbursgatan 2, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |