Aktiebolag Norrköping
Tak o Fuktteknik i Norrköping AB
125 sökningar
3,2 mkr
+38,9 %10,3 %
+4,1 p.e.59,7 %
+50,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 152 | 2 270 | 1 993 | 3 593 | 4 952 | 4 043 | 5 764 | 4 621 |
| Rörelseresultat | 326 | 142 | −578 | −201 | −370 | 61 | 518 | −211 |
| Årets resultat | 325 | 128 | −588 | −207 | −305 | 50 | 399 | −205 |
| Eget kapital | 383 | 58 | −200 | 388 | 594 | 900 | 850 | 451 |
| Balansomslutning | 642 | 608 | 335 | 859 | 1 043 | 1 835 | 1 501 | 803 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 152 | 2 270 | 1 993 | 3 593 | 4 952 | 4 043 | 5 764 | 4 621 |
| Personalkostnader | 364 | 443 | 0 | 423 | 1 090 | 1 202 | 1 006 | 883 |
| Övriga externa kostnader | 632 | 534 | 431 | 1 619 | 1 020 | 1 730 | 2 387 | 2 727 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 830 | −1 151 | −2 140 | −1 752 | −3 212 | −1 050 | −1 853 | −1 222 |
| Rörelseresultat | 326 | 142 | −578 | −201 | −370 | 61 | 518 | −211 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 14 | 10 | 6 | 6 | 5 | 13 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 325 | 128 | −588 | −207 | −370 | 64 | 505 | −205 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 0 | −65 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 42 | 0 |
| Årets resultat | 325 | 128 | −588 | −207 | −305 | 50 | 399 | −205 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 |
| Kortfristiga fordringar | 470 | 309 | 335 | 489 | 1 043 | 1 646 | 256 | 346 |
| Kassa och bank | 172 | 299 | 0 | 370 | 0 | 189 | 1 245 | 424 |
| Omsättningstillgångar | 642 | 608 | 335 | 859 | 1 043 | 1 835 | 1 501 | 803 |
| Summa tillgångar | 642 | 608 | 335 | 859 | 1 043 | 1 835 | 1 501 | 803 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −42 | −300 | 288 | 495 | 799 | 750 | 351 | 556 |
| Eget kapital | 383 | 58 | −200 | 388 | 594 | 900 | 850 | 451 |
| Justerat eget kapital | 383 | 58 | −200 | 388 | 594 | 952 | 902 | 451 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 65 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 113 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 259 | 550 | 535 | 471 | 336 | 870 | 586 | 352 |
| Summa eget kapital och skulder | 642 | 608 | 335 | 859 | 1 043 | 1 835 | 1 501 | 803 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 593 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tak o Fuktteknik i Norrköping AB över mittlinjen sett till omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,3 procent — en god nivå — medan soliditeten på 59,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 39 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Norrköping.
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsarbete, takläggning och reparation och underhåll samt fuktsanering och taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Carina Steén (f. 1964) Styrelseledamot
- Håkan Axelsson (f. 1953) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-01-25 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412) |
| Adress | Drottninggatan 40, 602 24, Norrköping Besök: Drottninggatan 40, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 011-105818 |