Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Tadait AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tadait AB ökade omsättningen med 26 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 754 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 14,5 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 48,6 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 634 | 1 524 | 58 % | |
| Värdeförändring | +115,0 % | 151 | 1 487 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,8 % | 339 | 1 753 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 473 | 1 753 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 % | 374 | 1 754 | 79 % |
| Soliditet | 48,6 % | 836 | 1 750 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 208 tkr | 185 | 1 754 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 611 tkr | 199 | 1 754 | 89 % |
| Nettoomsättning | 21 040 tkr | 827 | 1 754 | 53 % |
| Rörelseresultat | 3 056 tkr | 521 | 1 754 | 70 % |
| Antal anställda | 5 | 1 320 | 1 754 | 25 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 336 | 9 285 | 64 % | |
| Värdeförändring | +115,0 % | 668 | 9 167 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,8 % | 1 398 | 10 556 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 1 862 | 10 543 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 % | 1 601 | 10 557 | 85 % |
| Soliditet | 48,6 % | 4 863 | 10 530 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 208 tkr | 1 989 | 10 557 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | 611 tkr | 1 061 | 10 557 | 90 % |
| Nettoomsättning | 21 040 tkr | 4 472 | 10 557 | 58 % |
| Rörelseresultat | 3 056 tkr | 2 472 | 10 557 | 77 % |
| Antal anställda | 5 | 6 962 | 10 557 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 022 | 78 296 | 64 % | |
| Värdeförändring | +115,0 % | 5 800 | 77 179 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,8 % | 11 849 | 87 570 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 15 983 | 87 488 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 % | 13 433 | 87 590 | 85 % |
| Soliditet | 48,6 % | 40 290 | 87 388 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 208 tkr | 14 487 | 87 591 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 611 tkr | 8 266 | 87 591 | 91 % |
| Nettoomsättning | 21 040 tkr | 36 670 | 87 591 | 58 % |
| Rörelseresultat | 3 056 tkr | 20 594 | 87 591 | 76 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .