Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar T3 Group AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
T3 Group AB ökade omsättningen med 29 procent senaste året. Medianen bland branschens 722 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 25,9 procent, mot branschmedianens -3,1 procent.
Soliditeten ligger på 80,2 procent — branschens median är 56,9 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Verksamheter som utövas av huvudkontor
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 391 | 503 | 22 % | |
| Värdeförändring | +106,0 % | 18 | 495 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,3 % | 128 | 722 | 82 % |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | 55 | 694 | 92 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,8 % | 27 | 722 | 96 % |
| Soliditet | 80,2 % | 148 | 722 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 833 tkr | 207 | 722 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 992 tkr | 80 | 722 | 89 % |
| Nettoomsättning | 15 330 tkr | 480 | 722 | 34 % |
| Rörelseresultat | 3 968 tkr | 139 | 722 | 81 % |
| Antal anställda | 4 | 575 | 722 | 20 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 847 | 12 079 | 85 % | |
| Värdeförändring | +106,0 % | 985 | 11 907 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,3 % | 1 704 | 15 011 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | 779 | 14 998 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,8 % | 1 260 | 15 016 | 92 % |
| Soliditet | 80,2 % | 688 | 15 009 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 833 tkr | 3 078 | 15 016 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 992 tkr | 724 | 15 016 | 95 % |
| Nettoomsättning | 15 330 tkr | 7 882 | 15 016 | 48 % |
| Rörelseresultat | 3 968 tkr | 2 980 | 15 016 | 80 % |
| Antal anställda | 4 | 11 376 | 15 016 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 956 | 70 189 | 86 % | |
| Värdeförändring | +106,0 % | 6 011 | 69 145 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +29,3 % | 10 056 | 87 530 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | 4 695 | 87 448 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,8 % | 7 700 | 87 549 | 91 % |
| Soliditet | 80,2 % | 3 905 | 87 505 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 833 tkr | 16 523 | 87 550 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | 992 tkr | 4 064 | 87 550 | 95 % |
| Nettoomsättning | 15 330 tkr | 45 201 | 87 550 | 48 % |
| Rörelseresultat | 3 968 tkr | 16 831 | 87 550 | 81 % |
| Antal anställda | 4 | 66 450 | 87 550 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .