Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar T2 Entreprenad AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
T2 Entreprenad AB ökade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 154 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 7,5 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 53,1 procent — branschens median är 45,6 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Takarbeten av andra material än plåt
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 28 | 141 | 80 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 21 | 136 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,3 % | 50 | 154 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 52 | 154 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 59 | 154 | 62 % |
| Soliditet | 53,1 % | 52 | 154 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 009 tkr | 73 | 154 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 152 tkr | 57 | 154 | 63 % |
| Nettoomsättning | 50 230 tkr | 26 | 154 | 83 % |
| Rörelseresultat | 3 792 tkr | 15 | 154 | 90 % |
| Antal anställda | 25 | 19 | 154 | 88 % |
Uppsala län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 520 | 2 239 | 77 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 313 | 2 208 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,3 % | 637 | 2 440 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 954 | 2 436 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 647 | 2 440 | 73 % |
| Soliditet | 53,1 % | 1 004 | 2 436 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 009 tkr | 1 033 | 2 440 | 58 % |
| Rörelseresultat per anställd | 152 tkr | 972 | 2 440 | 60 % |
| Nettoomsättning | 50 230 tkr | 421 | 2 440 | 83 % |
| Rörelseresultat | 3 792 tkr | 386 | 2 440 | 84 % |
| Antal anställda | 25 | 298 | 2 440 | 88 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 21 291 | 78 286 | 73 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 11 501 | 77 169 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,3 % | 22 706 | 87 562 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 34 087 | 87 475 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 23 353 | 87 581 | 73 % |
| Soliditet | 53,1 % | 34 507 | 87 381 | 61 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 009 tkr | 40 531 | 87 582 | 54 % |
| Rörelseresultat per anställd | 152 tkr | 35 633 | 87 582 | 59 % |
| Nettoomsättning | 50 230 tkr | 19 531 | 87 582 | 78 % |
| Rörelseresultat | 3 792 tkr | 17 478 | 87 582 | 80 % |
| Antal anställda | 25 | 14 486 | 87 582 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .