Aktiebolag Ronneby
T-Tech Scandinavia AB
332 sökningar
Omsättning 2025
20,7 mkr
−23,8 %Rörelsemarginal
20,4 %
+8,3 p.e.Soliditet
69,5 %
+31,3 p.e.Anställda
2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 684 | 27 137 | 43 158 | 16 129 | 41 115 |
| Rörelseresultat | 4 229 | 3 309 | 2 065 | 4 115 | 1 799 |
| Årets resultat | 3 230 | 2 602 | 1 570 | 3 151 | 1 472 |
| Eget kapital | 8 194 | 7 464 | 7 862 | 6 292 | 3 141 |
| Balansomslutning | 11 784 | 19 513 | 13 260 | 24 240 | 18 199 |
| Anställda | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 684 | 27 137 | 43 158 | 16 129 | 41 115 |
| Personalkostnader | 1 809 | 2 641 | 2 986 | 3 302 | 3 155 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 20 | 40 | 35 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 2 597 | 908 | 1 784 | 939 | 3 365 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 022 | −20 259 | −36 283 | −7 738 | −32 770 |
| Rörelseresultat | 4 229 | 3 309 | 2 065 | 4 115 | 1 799 |
| Ränteintäkter | 25 | 91 | 146 | — | — |
| Räntekostnader | 61 | 26 | 41 | 50 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 194 | 3 374 | 2 170 | 4 066 | 1 760 |
| Skatt | 964 | 772 | 600 | 915 | 288 |
| Årets resultat | 3 230 | 2 602 | 1 570 | 3 151 | 1 472 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 57 | 21 | 41 | 81 | 45 |
| Varulager | 508 | 1 412 | 279 | 756 | 1 445 |
| Kortfristiga fordringar | 3 289 | 9 760 | 2 323 | 5 135 | 7 717 |
| Kassa och bank | 7 930 | 8 320 | 10 617 | 18 268 | 8 992 |
| Omsättningstillgångar | 11 727 | 19 493 | 13 220 | 24 160 | 18 154 |
| Summa tillgångar | 11 784 | 19 513 | 13 260 | 24 240 | 18 199 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 844 | 4 742 | 6 172 | 3 021 | 1 549 |
| Eget kapital | 8 194 | 7 464 | 7 862 | 6 292 | 3 141 |
| Justerat eget kapital | 8 194 | 7 464 | 7 862 | 6 292 | 3 141 |
| Avsättningar | 414 | 543 | 863 | 322 | 822 |
| Kortfristiga skulder | 3 176 | 11 506 | 4 535 | 17 626 | 14 236 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 784 | 19 513 | 13 260 | 24 240 | 18 199 |
Verksamhet
T-Tech Scandinavia AB omsatte 20,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 20,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 69,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Ronneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning och installation av maskiner för textiltvättindustrin ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Hans Arnlund (f. 1969) Verkställande direktör
Styrelse
- Hans Arnlund (f. 1969) Styrelseledamot
- Lissie Ingegärd Arnlund (f. 1942) Styrelsesuppleant
- Malin Arnlund (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anders Holgersson (f. 1965) Revisor
Koncern
| Moderbolag | T2X Invest AB (559223-7803) |
|---|---|
| Koncernmoder | T2X Invest AB (559223-7803) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-07-18 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Bredåkravägen 2, 372 50, Kallinge Besök: Bredåkravägen 2, Kallinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0457-15440 |