Aktiebolag Herrljunga
T-Bygge AB
770 sökningar
Omsättning 2025
20,1 mkr
+19,8 %Rörelsemarginal
8,1 %
−0,2 p.e.Soliditet
48,1 %
−5,5 p.e.Anställda
7
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 146 | 16 815 | 20 683 | 20 716 | 17 636 |
| Rörelseresultat | 1 632 | 1 395 | 1 689 | 1 716 | 1 047 |
| Årets resultat | 1 491 | 942 | 1 059 | 1 043 | 826 |
| Eget kapital | 3 612 | 2 622 | 2 680 | 2 121 | 1 579 |
| Balansomslutning | 9 619 | 7 112 | 8 155 | 7 088 | 6 175 |
| Anställda | 7 | 8 | 9 | 9 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 146 | 16 815 | 20 683 | 20 716 | 17 636 |
| Personalkostnader | 5 769 | 5 242 | 5 732 | 5 401 | 4 441 |
| Av- och nedskrivningar | 273 | 195 | 23 | 109 | 259 |
| Övriga externa kostnader | 662 | 721 | 784 | 717 | 639 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 810 | −9 262 | −12 455 | −12 773 | −11 250 |
| Rörelseresultat | 1 632 | 1 395 | 1 689 | 1 716 | 1 047 |
| Ränteintäkter | 41 | 107 | 54 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 674 | 1 502 | 1 744 | 1 720 | 1 047 |
| Bokslutsdispositioner | 219 | −300 | −400 | −400 | 0 |
| Skatt | 402 | 260 | 285 | 277 | 221 |
| Årets resultat | 1 491 | 942 | 1 059 | 1 043 | 826 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 896 | 779 | 69 | 92 | 86 |
| Kortfristiga fordringar | 4 189 | 1 734 | 3 507 | 3 135 | 3 380 |
| Kassa och bank | 4 534 | 4 599 | 4 579 | 3 861 | 2 709 |
| Omsättningstillgångar | 8 722 | 6 333 | 8 086 | 6 996 | 6 089 |
| Summa tillgångar | 9 619 | 7 112 | 8 155 | 7 088 | 6 175 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 021 | 1 580 | 1 521 | 978 | 653 |
| Eget kapital | 3 612 | 2 622 | 2 680 | 2 121 | 1 579 |
| Justerat eget kapital | 4 629 | 3 813 | 3 633 | 2 756 | 1 897 |
| Obeskattade reserver | 1 281 | 1 500 | 1 200 | 800 | 400 |
| Kortfristiga skulder | 4 726 | 2 990 | 4 275 | 4 167 | 4 196 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 619 | 7 112 | 8 155 | 7 088 | 6 175 |
Verksamhet
Med 20,1 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör T-Bygge AB till den övre fjärdedelen bland branschens 16 716 bolag med bokslut. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,1 procent, och soliditeten var god — 48,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Herrljunga.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggverksamhet och redovisningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Benjaminsson (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonas Ekholm (f. 1988) Styrelseledamot
- Helene Benjaminsson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Gabre (f. 1963) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Molla Lövudden Förvaltning AB (559171-2111) |
|---|---|
| Koncernmoder | Molla Lövudden Förvaltning AB (559171-2111) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Molla Lövudden, 524 95, Ljung Besök: Molla Lövudden, Ljung |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |