Aktiebolag Jönköping
Systrarnas Herrgård AB
22 sökningar
1,7 mkr
+19,4 %18,8 %
−2,7 p.e.27,9 %
+3,3 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 720 | 1 440 | 1 320 | 1 470 |
| Rörelseresultat | 324 | 310 | 30 | 499 |
| Årets resultat | 183 | 166 | 500 | 292 |
| Eget kapital | 741 | 708 | 692 | 317 |
| Balansomslutning | 2 655 | 2 882 | 3 114 | 2 869 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 720 | 1 440 | 1 320 | 1 470 |
| Personalkostnader | 1 364 | 1 117 | 1 284 | 944 |
| Övriga externa kostnader | 32 | 13 | 6 | 28 |
| Rörelseresultat | 324 | 310 | 30 | 499 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — |
| Räntekostnader | 95 | 98 | 100 | 31 |
| Resultat efter finansiella poster | 231 | 212 | 430 | 468 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 70 | −100 |
| Skatt | 48 | 46 | 1 | 76 |
| Årets resultat | 183 | 166 | 500 | 292 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 2 200 |
| Kortfristiga fordringar | 1 297 | 1 619 | 1 825 | 238 |
| Kassa och bank | 158 | 63 | 89 | 431 |
| Omsättningstillgångar | 1 455 | 1 682 | 1 914 | 669 |
| Summa tillgångar | 2 655 | 2 882 | 3 114 | 2 869 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 533 | 517 | −125 | 0 |
| Eget kapital | 741 | 708 | 692 | 317 |
| Justerat eget kapital | 765 | 732 | 716 | 396 |
| Obeskattade reserver | 30 | 30 | 30 | 100 |
| Långfristiga skulder | 1 310 | 1 520 | 1 970 | 2 000 |
| Kortfristiga skulder | 574 | 624 | 422 | 452 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 655 | 2 882 | 3 114 | 2 869 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 660 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Systrarnas Herrgård AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 27,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Jönköping.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang-, vandrarhem- och hotellrörelse samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Beatrice Malmqvist (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Sandra Malmqvist (f. 1986) Styrelseledamot
- Anders Björn Rune Malmqvist (f. 1957) Styrelsesuppleant
- Jonas Törnskog Bernersson (f. 1964) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Systrarnas Herrgård AB (559321-6228) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-06-08 |
|---|---|
| Bransch | Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101) |
| Adress | Spånhultsvägen 19, 562 31, Norrahammar Besök: Spånhultsvägen 19, Norrahammar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |