Aktiebolag Stockholm
Systrarna på Lästmakargatan AB
193 sökningar
Omsättning 2025
869 tkr
+9,2 %Rörelsemarginal
-1,8 %
+7,2 p.e.Soliditet
-1167,1 %
+59,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 869 | 796 | 776 | 767 | 614 | 561 | 816 | 730 |
| Rörelseresultat | −16 | −72 | −28 | 54 | −355 | −493 | −354 | −425 |
| Årets resultat | −16 | −73 | −35 | 53 | −356 | −493 | −355 | −427 |
| Eget kapital | −1 844 | −1 828 | −1 756 | −1 722 | −1 775 | −1 418 | −925 | −571 |
| Balansomslutning | 158 | 149 | 123 | 137 | 136 | 481 | 845 | 1 222 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 869 | 796 | 776 | 767 | 614 | 561 | 816 | 730 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 384 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 384 | 384 | 0 | 384 |
| Övriga externa kostnader | 523 | 496 | 514 | 435 | 399 | 433 | 455 | 494 |
| Övriga rörelseposter, netto | −362 | −372 | −287 | −278 | −186 | −237 | −331 | −277 |
| Rörelseresultat | −16 | −72 | −28 | 54 | −355 | −493 | −354 | −425 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 7 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −73 | −35 | 53 | −356 | −493 | −355 | −427 |
| Årets resultat | −16 | −73 | −35 | 53 | −356 | −493 | −355 | −427 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 384 | 768 | 1 152 |
| Varulager | 35 | 20 | 30 | 29 | 19 | 25 | 20 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 113 | 62 | 47 | 50 | 11 | 29 | 29 |
| Kassa och bank | 22 | 16 | 31 | 61 | 67 | 60 | 28 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 158 | 149 | 123 | 137 | 136 | 97 | 77 | 70 |
| Summa tillgångar | 158 | 149 | 123 | 137 | 136 | 481 | 845 | 1 222 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 878 | −1 805 | −1 771 | −1 825 | −1 469 | −975 | −620 | −194 |
| Eget kapital | −1 844 | −1 828 | −1 756 | −1 722 | −1 775 | −1 418 | −925 | −571 |
| Justerat eget kapital | −1 844 | −1 828 | −1 756 | −1 722 | −1 775 | −1 418 | −925 | −571 |
| Långfristiga skulder | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 952 | 927 | 829 | 1 859 | 1 911 | 1 899 | 1 770 | 1 793 |
| Summa eget kapital och skulder | 158 | 149 | 123 | 137 | 136 | 481 | 845 | 1 222 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 526 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Systrarna på Lästmakargatan AB strax under mitten sett till omsättning, med 869 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -1167,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Madelene Lindé (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Madelene Lindé (f. 1970) Styrelseledamot
- Nutti Lindé (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Lästmakargatan 19, Plan 10, 111 44, Stockholm Besök: Lästmakargatan 19 Plan 10, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |