Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Sydvac AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Sydvac AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 106 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 0,3 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 41,0 procent — branschens median är 38,4 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 21.
Branschen: Insamling av icke-farligt avfall
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,8 % | 53 | 106 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 88 | 106 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 56 | 106 | 47 % |
| Soliditet | 41,0 % | 48 | 106 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 172 tkr | 97 | 106 | 8 % |
| Rörelseresultat per anställd | 4 tkr | 90 | 106 | 15 % |
| Nettoomsättning | 12 896 tkr | 93 | 106 | 12 % |
| Rörelseresultat | 40 tkr | 91 | 106 | 14 % |
| Antal anställda | 11 | 71 | 106 | 33 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,8 % | 5 466 | 10 556 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 8 149 | 10 543 | 23 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 7 232 | 10 557 | 31 % |
| Soliditet | 41,0 % | 5 990 | 10 530 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 172 tkr | 8 460 | 10 557 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 4 tkr | 8 229 | 10 557 | 22 % |
| Nettoomsättning | 12 896 tkr | 6 081 | 10 557 | 42 % |
| Rörelseresultat | 40 tkr | 8 151 | 10 557 | 23 % |
| Antal anställda | 11 | 3 781 | 10 557 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,8 % | 44 760 | 87 570 | 49 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 68 232 | 87 488 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 60 598 | 87 590 | 31 % |
| Soliditet | 41,0 % | 50 002 | 87 388 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 172 tkr | 70 717 | 87 591 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | 4 tkr | 68 804 | 87 591 | 21 % |
| Nettoomsättning | 12 896 tkr | 50 522 | 87 591 | 42 % |
| Rörelseresultat | 40 tkr | 68 264 | 87 591 | 22 % |
| Antal anställda | 11 | 31 602 | 87 591 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .