starkabolag.se

Aktiebolag Eslöv

Sydsvenska Värderingskammaren AB

207 sökningar

Omsättning 2024

231 tkr

−90,5 %
Rörelsemarginal

-67,5 %

Soliditet

68,7 %

+0,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning2312 4231 6071 3432 032
Rörelseresultat−156813−4−427273
Årets resultat−206719−7−439203
Eget kapital2877737537601 199
Balansomslutning4181 1369719371 264
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning2312 4231 6071 3432 032
Personalkostnader1164192919
Av- och nedskrivningar5125928
Övriga externa kostnader606041 4221 7041 609
Övriga rörelseposter, netto−311−930−165−28−103
Rörelseresultat−156813−4−427273
Ränteintäkter1310——
Räntekostnader63133119
Resultat efter finansiella poster−206801−7−439264
Skatt0810061
Årets resultat−206719−7−439203

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar395475405394557
Varulager0290171510
Kortfristiga fordringar2166170167170
Kassa och bank2305379361526
Omsättningstillgångar23661566542706
Summa tillgångar4181 1369719371 264
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat44347101 149946
Eget kapital2877737537601 199
Justerat eget kapital2877737537601 199
Kortfristiga skulder13136321817765
Summa eget kapital och skulder4181 1369719371 264

Verksamhet

Räkenskapsåret 2024 omsatte Sydsvenska Värderingskammaren AB 231 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 200 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -67,5 procent, och soliditeten var hög — 68,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 90 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Eslöv.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är utförande av professionella värderingstjänster för advokatbyråer, statliga myndigheter, konkursförvaltare, banker, auktionsfirmor och finansbolag. Bolaget ska även bedriva handel med nya och begagnade varor på uppdrag av ovan nämnda uppdragsgivare, samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Sydsvenska Värderingskammaren AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sydsvenska Värderingskammaren AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Sydsvenska Värderingskammaren AB (556974-9707)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-06-19
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Box 3007, 250 03, Helsingborg
Besök: Box 3007, Helsingborg
F-skattEj registrerad
MomsRegistrerad