Aktiebolag Västerås
Swerail AB
82 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
81,9 %
−5,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 109 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −11 | −13 | −4 | 156 | 2 | 8 | −12 |
| Årets resultat | −11 | −34 | −4 | 124 | 2 | 8 | −12 |
| Eget kapital | 1 992 | 2 937 | 2 971 | 2 975 | 2 851 | 2 849 | 38 |
| Balansomslutning | 2 432 | 3 373 | 3 385 | 3 389 | 3 145 | 3 352 | 94 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 109 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 105 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 13 | 31 | 195 | 248 | 52 | 12 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 351 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −11 | −13 | −4 | 156 | 2 | 8 | −12 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −14 | −4 | 156 | 2 | 8 | −12 |
| Skatt | 0 | 20 | 0 | 32 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −11 | −34 | −4 | 124 | 2 | 8 | −12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 429 | 3 367 | 3 350 | 3 253 | 3 045 | 3 045 | 82 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 4 | 23 | 41 | 62 | 46 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 12 | 95 | 38 | 261 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 3 | 6 | 34 | 136 | 100 | 307 | 12 |
| Summa tillgångar | 2 432 | 3 373 | 3 385 | 3 389 | 3 145 | 3 352 | 94 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 84 | 118 | 122 | −2 | −4 | −12 | 0 |
| Eget kapital | 1 992 | 2 937 | 2 971 | 2 975 | 2 851 | 2 849 | 38 |
| Justerat eget kapital | 1 992 | 2 937 | 2 971 | 2 975 | 2 851 | 2 849 | 38 |
| Kortfristiga skulder | 440 | 436 | 414 | 414 | 294 | 503 | 56 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 432 | 3 373 | 3 385 | 3 389 | 3 145 | 3 352 | 94 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnads- och markentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ulf Holgersson (f. 1963) Verkställande direktör
Styrelse
- Ulf Holgersson (f. 1963) Styrelseledamot
- Laverne Jay Abe (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-16 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Skridskogatan 11, 722 40, Västerås Besök: Skridskogatan 11, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |