Aktiebolag Stockholm 132 sökningar
Sweling AB
Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
961 tkr
−2,7 %20,3 %
+9,6 p.e.88,3 %
+10,4 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 961 | 988 | 1 022 | 883 | 816 | 1 036 | 2 849 |
| Rörelseresultat | 195 | 106 | 137 | 63 | 22 | −65 | 4 |
| Årets resultat | 153 | 83 | 108 | 72 | 22 | −66 | 2 |
| Eget kapital | 970 | 818 | 1 285 | 1 177 | 1 730 | 1 707 | 1 773 |
| Balansomslutning | 1 098 | 1 049 | 1 441 | 1 522 | 1 892 | 1 724 | 2 423 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 961 | 988 | 1 022 | 883 | 816 | 1 036 | 2 849 |
| Personalkostnader | 107 | 137 | 74 | 63 | 23 | 253 | 1 590 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 457 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 307 | 329 | 323 | 295 | 285 | 391 | 697 |
| Övriga rörelseposter, netto | −352 | −416 | −488 | −462 | −486 | — | −558 |
| Rörelseresultat | 195 | 106 | 137 | 63 | 22 | −65 | 4 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 194 | 106 | 137 | 63 | 22 | −66 | 5 |
| Skatt | 41 | 23 | 29 | −8 | 0 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 153 | 83 | 108 | 72 | 22 | −66 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 5 | 78 | 92 | 146 | 236 | 499 | 366 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 64 | 68 | 61 | 276 | 326 | 280 |
| Kassa och bank | 855 | 687 | 1 061 | 1 315 | 1 380 | 899 | 1 777 |
| Omsättningstillgångar | 1 098 | 1 049 | 1 441 | 1 522 | 1 892 | 1 724 | 2 423 |
| Summa tillgångar | 1 098 | 1 049 | 1 441 | 1 522 | 1 892 | 1 724 | 2 423 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 717 | 635 | 1 077 | 1 005 | 1 608 | 1 673 | 1 671 |
| Eget kapital | 970 | 818 | 1 285 | 1 177 | 1 730 | 1 707 | 1 773 |
| Justerat eget kapital | 970 | 818 | 1 285 | 1 177 | 1 730 | 1 707 | 1 773 |
| Kortfristiga skulder | 128 | 231 | 156 | 345 | 162 | 17 | 650 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 098 | 1 049 | 1 441 | 1 522 | 1 892 | 1 724 | 2 423 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 422 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sweling AB i den övre halvan sett till omsättning, med 961 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 20,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 88,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska dels bedriva konsultationer inom IT och management och dels handel med konsumentprodukter såsom kläder, accessoarer och heminredning, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jan Ling (f. 1957) Styrelseledamot
- Maria Thuresson Ling (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-02-22 |
|---|---|
| Adress | Täbylundsvägen 76, 163 47, Spånga Besök: Täbylundsvägen 76, Spånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |